Vücudunuza yağ yakmayı öğretin!

Aralıklı oruç ve keto diyetinin öncüsü doktor Michael Mosley’in vücuda yağ yakmayı öğretmenin yollarına ilişkin önerilerini sizler için derledik.

Vücudunuza yağ yakmayı öğretin!
Yayınlama: 16.06.2024
A+
A-

Vücut depolanan yağları nasıl yakar?

Kalori alımınızın bol miktarda protein (et, balık, yumurta), sağlıklı yağlar (zeytinyağı, kuruyemişler) içermesini ve çok fazla karbonhidrat içermemesini sağlayarak vücudunuzun ‘ketosis‘ durumuna girmesi için ideal koşulları yaratabilirsiniz. Bu, yağ depolarınızdan bileşikler saldığı ve bunları yakıt olarak kullanılabilecek keton adı verilen kimyasallara dönüştürdüğü zamandır.

Şaşırtıcı bir şekilde, ketozis sadece yağ yaktığınız anlamına gelmez, aynı zamanda açlığı bastıran hormonların salınmasını da teşvik eder.

Proteine ​​​​öncelik verdiğinizden emin olun

Etkili kilo kaybı için bol miktarda kaliteli protein (et, balık, yumurta, fındık ve tohumlar ve süt ürünleri) yediğinizden emin olmanız gerekir. Protein hormon üretimi için gereklidir, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin onarımı ve bakımına yardımcı olur ve kasları, enzimleri ve vücudumuzun altyapısının çoğunu oluşturmak için ona ihtiyacımız vardır. Ancak çoğumuz yeterince protein almıyoruz. Aslında araştırmalar, beslenmemizde kaliteli protein eksikliğinin neden şişmanladığımızı açıklayabileceğini gösteriyor. Avustralyalı araştırmacılar, proteine ​​karşı özel bir iştahımız olduğunu ve yediğimiz yiyeceğin protein içeriği çok düşük olduğunda, protein ihtiyacımızı karşılayana kadar yemeye devam etmek zorunda kaldığımızı keşfettiler.

  • Günlük 800-900 kalori sınırına bağlı kalıyorsanız, günde en az 50 gram protein yemeyi hedefleyin.
  • Kalori saymanızın gerekmediği oruç olmayan günlerde günde 60-80 gr protein tavsiye edilir, yaşlılar için ise 100 gr’a yakın protein önerilir çünkü daha az protein emerler.
  • Kilo kaybını korumayı hedeflerken, vücut ağırlığınızın kg’ı başına 1 g protein yiyerek en iyi sağlığa ulaşabilir ve kilo alımını önleyebilirsiniz (yani, 80 kg ağırlığındaysanız, bu günde 80 g protein demektir).

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.