Rusya

Rusya’ya bağlı Dağıstan’da yapılan silahlı saldırılarda bir polis noktası, sinagog ve iki kilise hedef alındı. Saldırılarda 7 polis ve 1 papazın da aralarında bulunduğu 9 kişi yaşamını yitirdi.
Putin Ukrayna ile barış görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. Ukrayna ile ateşkes için şartları daha önce bildirdiğine dikkati çeken Putin, ilerideki gelişmelerin sahadaki duruma bağlı olacağını, müzakereleri de İstanbul'da 2022'de üzerinde mutabık kaldıkları anlaşma taslağı temelinde yeniden başlatmak istediklerini dile getirdi.
Rusya'nın Tambov kentinde ve Adigey Özerk Cumhuriyeti'nde iki petrol rafinerisine drone saldırısı düzenlendi. Saldırı sonrası rafinerilerde yangın çıktı.
Rusya Merkez Bankası, enflasyonda hedef seviyeye ulaşılması için temmuzda yapılacak toplantıda politika faizinde önemli ölçüde artış yapabileceğini bildirdi.
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya'ya yönelik sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) yeniden ihracat yasağını da içeren 14'üncü yaptırım paketinde anlaştı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra resmi ziyaret çerçevesinde Kuzey Kore’ye geldi.
Rusya-Ukrayna Savaşı'nda üstünlük topçu ateşinin gücüne bağlanırken taraflar, hem kendi kapasitelerini katlayarak artırma hem de müttefik ülkelerden milyonlarca yeni top mermisi tedarik etmenin peşinde.
Rusya Savunma Bakanlığı, stratejik olmayan nükleer silah tatbikatının ikinci aşamasına geçildiğini bildirdi.
Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde son 1 haftada 2 yerleşim biriminin Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi.
Son aylarda Türkiye’den ayrılan Rusya vatandaşlarının sayısında dikkat çekici bir artış yaşandı. 50 binden fazla Rus, yüksek enflasyon ve yaşam pahalılığı gibi nedenlerle Türkiye’den ayrıldı. Ukrayna savaşı sonrası yaptırımlardan ve savaşın etkilerinden kaçmak isteyen birçok Rus, başlangıçta Türkiye’yi tercih etmişti. Ancak son verilere göre, Türkiye’deki hayat pahalılığı ve ikamet sorunları...
21 Mayıs günü, Çerkes Soykırımı’nın 160. yıl dönümü olarak anılıyor. 1864 yılında, Çarlık Rusyası’nın Kafkasya’da uyguladığı sistematik toplu katliam ve sürgün, Çerkes halkının %80 ila 97’sini, yaklaşık 1,5 milyon kişiyi etkiledi. Bugün, Çerkes diasporası ve soykırımdan etkilenenler için yas tutma ve kaybettiklerini anma günü olmanın yanı sıra, soykırımın tanınması ve...