Enflasyon

Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs ayında beklentilere paralel yıllık bazda yüzde 2,6 seviyesinde belirlendi.
Merkez Bankası, yıllık tüketici enflasyonundaki baz etkisi kaynaklı belirgin artışa karşın, mayıs ayında çekirdek B ve C göstergelerinin yıllık değişimlerinin ılımlı bir seyir izlediğini bildirdi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin döviz rezervlerinin 2020'den beri ilk kez artıya geçtiğini belirterek "Eksi rezerv gündem maddesi olmaktan çıkmıştır" dedi.
Dezenflasyon nedir, dezenflasyon ne demek? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'En kötüsü geride kaldı' diyerek dezenflasyon sürecine girildiğini duyurdu. Herkes dezenflasyon ne demek merak ediyor. Biz de sizler için yanıtını detaylıca hazırladık.
TÜİK Mayıs ayı enflasyonunu yüzde 3,37 olarak açıklarken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk yorum geldi. Bakan Şimşek, "En kötüsü geride kaldı" mesajı paylaşarak "Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz" ifadelerini kullandı.
Piyasaların merakla beklediği mayıs ayı enflasyon rakamları yarın açıklanacak. Enflasyonun doğalgaz desteğinin sona ermesi ve giyim kaleminin etkisiyle rekor kırması bekleniyor. İşte kritik enflasyon verisi öncesi bilinmesi gerekenler...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon sorununu mutlaka çözeceklerini belirterek, "Tek haneli enflasyon oranlarını inşallah yakalayacağız. Bunu geçmişte başardık, inşallah tekrar başaracağız" ifadesini kullandı.
En son piyasa anketlerine göre, Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 75’e yükselerek zirve yapma bekleniyor.
Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı külliyesi’nde toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada önemli mesajlar verildi: OVP’de öncelikli reform alanlarımız arasında yer alan tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli detaylı olarak istişare edilmiştir Fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve...
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel enflasyon oranlarının düştüğünü ancak hizmet sektörü fiyatlarındaki inatçı artışın bu düşüşleri aksattığını belirtti. Fitch’ten yapılan açıklamada, enflasyonun, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın tersine dönmesinin de yardımıyla hızla yavaşladığı aktarıldı. Çekirdek enflasyonun da düştüğü ve birçok ülkede salgın öncesi eğilimine ya da genel olarak...
QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, ekonomi politikalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyonun yıl sonunda TCMB hedefinin 1-2 puan üzerinde olabileceğini söyledi. QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, Adana’da düzenlenen Anadolu Buluşmaları programında Bloomberg HT’ye özel açıklamalarda bulundu. Tan, değişen ekonomi politikalarının hedeflendiği gibi gittiğini ve bunun rakamlara da yansıdığını söyledi....