Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine bugün Türkiye'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek.
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan özel kuvvetlerinin Azerbaycan'da başlattığı ortak askeri tatbikat sürüyor.
“Müslüman doğunun ilk demokratik cumhuriyeti” olarak kabul edilen Azerbaycan’ın bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi. Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Milli Şura’nın kabul ettiği “İstiklal Bildirisi”nde ülkenin cumhuriyet sistemiyle yönetileceği belirtildi. Bağımsız Azerbaycan’da kısa sürede ekonomi, eğitim, din ve vicdan özgürlüğü alanında reformlar yapıldı, tüm yurttaşlara eşit...
Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonu Eş Başkanı, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev’in ofisinden yapılan açıklamada, iki ülkenin uzmanlarının çalışmaları sonucu sınırın 12,7 kilometrelik hattının belirlendiği kaydedildi. Hattın belirlenmesiyle Gazah ilinin Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerinin Azerbaycan’a iade edildiği belirtilen açıklamada, Azerbaycan Sınır Muhafızlarının belirtilen köyleri kontrol altına aldığı...
Azerbaycan’da Lenkeran il sınırları içerisinde yerel saatle 17:23’te 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sismolojik Hizmet Merkezi tarafından yapılan açıklamada, depremin dağlık arazide ve 18 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirtildi. Deprem çevre illerde de hissedildi ancak yaralı veya can kaybıyla ilgili henüz bilgi paylaşılmadı.
Azerbaycan ile Ermenistan sınırında ilk kez sınır taşı yerleştirildiği bildirildi.
Baykar, Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile "Ortak Araştırma, Geliştirme ve Üretime Yönelik İşbirliği Sözleşmesi" imzaladı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Güney Gaz Koridoru ile sevk edilen Azerbaycan doğal gazının Avrupa için yeni ve güvenilir kaynak olduğunu belirterek "Azerbaycan güvenilir ortak olduğunu kanıtladı. Sözümüz, imzamız kadar geçerlidir." dedi.
Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde, Ermenilerin 1992'de katlettiği sivillerin anısına yapılacak "Hocalı Soykırımı Anıtı"nın temeli atıldı.
Türkiye ile Azerbaycan arasında, vergilendirme, veterinerlik ve yükseköğretim alanında anlaşma imzalandı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Türkiye ve Azerbaycan birliği sadece bölge için değil Avrasya için önemli etkendir." dedi.