Tarım

Konya'nın Karapınar ilçesinde buğday ekili 50 dekar tarla yandı.
TÜİK verilerine göre; nisan ayında tarımsal girdi fiyatları aylık yüzde 1,72, yıllık yüzde 52,20 artış kaydetti. Böylece endeks, 55 aydır aralıksız devam eden artışını sürdürdü.
Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu olan Egeli tarım ihracatçıları Avrupa Birliği ile işbirliği adımlarını sıklaştırdı.
Adana'da buğday ile karpuz hasadını bitiren bazı çiftçiler, tarım arazilerinin boş kalmaması için yer fıstığı, mısır ve soya fasulyesi gibi ürünler yetiştiriyor.
Adana'da buğday ve karpuz hasadını tamamlayan bazı çiftçiler, tarım arazilerini boş bırakmamak için yer fıstığı, mısır ve soya fasulyesi gibi ürünler yetiştiriyorlar.
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yerli bitki ıslahı ve geliştirme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Bu yıl 51, toplamda ise 1004 bitki çeşidini tescil ederek geleceğimize değer kattık. Cömert Anadolu topraklarını yerli, milli ve sertifikalı bitkilerimizin tohumlarıyla buluşturmayı sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.
Samsun'un Bafra ilçesine bağlı İkiztepe köyünde buğday ve çeltik üretimi yapan çiftçiler, açıklanan hububat fiyatlarının maliyetlerini karşılamadığını belirtti. Üreticilerden Mümin Zandar, "Çalışırken batıyoruz. Çalışmanın bir anlamı kalmadı ki, çalışmayanlar bizden daha rahat. Boş bırak yeri, hiç masraf etme daha kardasın." diye konuştu.
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,91 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 61,24 artış gösterdi.
TMO Genel Müdürü Güldal, buğday alım fiyatının maliyetlerin oldukça üzerinde belirlendiğini belirterek, "Gerçek maliyetler, üretimin sürdürülebilirliği, iç ve dış piyasa fiyatlarıyla tüketici fiyatları dikkate alınarak belirlenmekte." dedi.
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), şekerde dışa bağımlılığın tamamen bitirilmesi amacıyla 'Türkşeker 2023' ve 'Türkşeker 2053' isimli 2 çeşit yerli tohum geliştirdi. Üretimine başlanan yerli tohumların gelecek yıl toprakla buluşması planlanıyor.
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, TMO'nun açıkladığı hububat alım fiyatlarına tepki gösterdi. Suiçmez, yüksek enflasyona dikkat çekerek, "Bu ortamda bu fiyatları vermek, gelecek yıl 'buğday ve arpa üretmeyin' demek. Bu da ülkenin kendine yeterliliğinin daha da azalarak yurt dışına bağımlılığın devam edeceğinin bir göstergesi" dedi.