Koronavirüs

Koronavirüs aşılarının kalp krizi ve pıhtılaşma gibi risklere yol açtığına dair iddialar, aşı karşıtlarının en çok kullandığı argümanlardan biri. Peki, bu iddiaların arkasında gerçeklik payı var mı?
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantına karşı mücadelenin sürdüğü Avustralya’da son 24 saatte 12 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, ülkede salgından ölenlerin sayısı 1710’a çıktı.
Hindistan’da 100 milyondan fazla kişinin ikinci doz yeni tip koronavirüs aşısını yaptırmadığı bildirildi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşı sayesinde günlük vaka sayılarının kontrol edilemez şekilde artışı engellendi. Çok yakında günlük vaka sayılarının düştüğünü de göreceğimizi değerlendirdik." dedi.
Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, salgın sürecinde hareketsizlikten dolayı olumsuz etkilenen parkinson hastalarına, hastalıkla ilgili bir ilerleme söz konusu ise hekimlerine bir an önce başvurmalarını tavsiye etti.
ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 142 artışla 735 bin 941’e yükseldi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlemlerin sıkılaştırılmasına karar verdi.
Çin’de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantını taşıyan yerel kaynaklı vakalar 11 bölgeye yayıldı.
Romanya Cumhurbaşkanı İohannis aşı karşıtlarına daha katı kısıtlamalar getirileceğini açıkladı.
Fas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İngiltere, Almanya ve Hollanda ile uçak seferlerinin askıya alındığını duyurdu.
Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yeni dalgasında en yüksek seviyeye ulaşıldığını belirterek, 30 Ekim-7 Kasım'da çalışanların maaşlarının ödenmesi şartıyla ülke genelinde tatil ilan edildiğini bildirdi.