Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) TL depo alım ihalesinde teklif tutarı 329 milyar 87 milyon lira oldu.
Dünya Altın Konseyi'nin yaptığı en son anket sonucuna göre, merkez bankalarının yüzde 81'i önümüzdeki 12 ay içerisinde altın varlıklarını artırma konusunda iyimserler. Konseye göre, merkez bankaları artık dolar yerine altın biriktirecek.
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından tedavüle sokulan 5 liralık madeni paradan ilk aşamada 450 milyon adet basılacak. Madeni 5 liranın piyasaya çıkış tarihi de belli oldu.
Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçları yayınlandı. Haziran ayında reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden oluşan 68 katılımcı tarafından yanıtlanan anketin sonuçlarına göre; yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi hafif bir düşüşle yüzde 43,52 oldu. Piyasa katılımcıların yıl sonu döviz kuru ve faiz beklentisi de belli oldu.
Kısa vadeli dış borç stoku, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine bir yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku 232,1 milyar dolar seviyesine ulaşarak bir kez daha rekor kırdı.
Piyasaların gözü Merkez Bankası'nın yeni faiz karar toplantısında. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman belli olacak? Haziran ayı faiz kararı hangi gün? İşte yanıtları...
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kendisinde tutulan yabancı para serbest hesaplara ödenecek faizi 25 baz puan indirerek yüzde 4,75'ten yüzde 4,50'ye çekti.
500 ve 1000 TL banknot çıkacak mı sorusunun yanıtı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın açıklamaları sonrasında sorgulanmaya başladı. Yanıtı Karahan verdi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye aldı. Servis, öncelikli olarak ikinci el araç satış işlemlerinde kullanılmaya başlandı. Ödeme sisteminde ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti uygulanacak.
Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, göreve başlamasının ardından Meclis'te milletvekilleriyle ilk kez bir araya geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Karahan, "Enflasyonu belirlediğimiz ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
Merkez Bankası, yıllık tüketici enflasyonundaki baz etkisi kaynaklı belirgin artışa karşın, mayıs ayında çekirdek B ve C göstergelerinin yıllık değişimlerinin ılımlı bir seyir izlediğini bildirdi.