Girişimcilik

Kale Grubu'nun bu yıl sekizincisini gerçekleştirileceği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri'nde, 4 kategoride finalistler belli oldu.
İstanbul Kongre Merkezi’nde 25-27 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Mobilefest 2024 fuarında düzenlenen törende İhracatı Hızlandıranlar ödülleri sahiplerini buldu. “İhracatı Hızlandıranlar – Teknoloji Sağlayan Firmalar İçin Üstün Başarı” ödülü “Güvenlik ve Siber Savunma” kategorisinde C-Prot ödüle layık görüldü.
CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Bulut Batum, "Organize gıda perakendesini daha güçlü hale getirmek için küçük esnaf ve girişimcinin sisteme dahil olması çok önemli" dedi.
TÜRKONFED yürütücülüğünde, Türkiye İş Bankası desteği ile girişimci kadınların iş geliştirme süreçlerine daha hızlı ayak uydurmalarına destek olmak amacıyla gerçekleştirilen Girişimde Kadın Gücü projesinin 2024-2026 yılları arasını kapsayan yeni döneminde 6 bin 500 girişimci ve girişimci adayı kadına ulaşılması hedefleniyor. Projenin ilk döneminde de 5 binden fazla girişimci kadına ulaşılmıştı.
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi (AOSB) Bölge Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu iş birliğinde bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen Sanayi Odaklı Öğrenci Projeleri Yarışması’nda birincilik ödülü; İnsansız hızlı yangın söndürme ve uyarı sistemi projesine verildi.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tanıtım Kariyer ve Mezunlar Günü’nün bir yenisini daha gerçekleştirildi. Aday öğrenciler ile öğretmen ve velilerinin üniversite temsilcileri ile buluştuğu etkinlikte Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, tüm öğrencilere gelecekleri için heyecanla bekledikleri kariyerlerinde başarılar diledi.
Mas Bakliyat, yeni yatırımlarla kâr odaklı büyümesini sürdürecek Yeni yatırımlarla kârlılığı artırmayı hedeflediklerinin altını çizen Mas Bakliyat Sahibi Ahmet Zeki Sönmez, “Kaliteli ürün, müşteri memnuniyetini esas alan yaklaşımımız, sürdürülebilirlik ilkesi, doğru sermaye yapısı ve kârlılık odaklı ticaret ile sektörde orta büyüklükte firmalar arasında yer alıyoruz” dedi.
Bulutlar Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Bulut, Türkiye'de toptan leblebi satışını yapan en büyük dört firmadan biri olduklarını belirterek, önümüzdeki 3 yıl içerisinde cironun yüzde 25’ine denk gelen ihracatı yüzde 100 artıracaklarını dile getirdi.
AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, jeopolitik gerilimler, artan maliyet ve kur baskısına rağmen 2024 yılında da yeni başarı hikâyeleri yazmaya devam ettiklerini belirterek, “Sağlanan başarıda AHBİB ailesinin her bir ferdini kahraman olarak görüyoruz” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, "İlk kez söylüyorum, KOSGEB Türkiye'deki profesyonellerle birlikte şehir şehir gezecek ve girişimci seçmelerine başlayacak. Anadolu'nun tüm şehirlerinden yeni girişimler çıkması için sahada daha görünür olacak, daha aktif şekilde girişimcilerle buluşacak" dedi.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mersin Teknoloji Transfer Ofisi yetkilileri, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ziyaret ederek, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi adına yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.