Teknokentler

Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) başlatılan ve Koluman Otomotiv AŞ tarafından yürütülen "8x8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç (DROPS) Projesi" kapsamında geliştirilen 13 zırhlı askeri lojistik destek aracı ‘Derman’, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı M. Murat Şeker’in de katılım gösterdiği törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.
Türkiye’nin ilk yerli zirai insansız hava aracı üreticisi olan Baibars Mekatronik Havacılık A.Ş. ile Japon EXEDY Corporation şirketi arasında, Mersin Valisi, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Japonya firma yetkililerinin katılımı ile ‘Üretim İş Birliği’ anlaşması imzalandı.
Kentleşme büyük bir hızla artarken başta güvenlik olmak üzere sorunlar da aynı hızla büyüyor. Kentlerin plansız ve beklenenden hızlı büyümesi kentsel eşitsizlikleri ortaya çıkarırken bu durum şehir güvenliğini de tehlikeye atabiliyor.
Artan nüfus, dünyamızın yaşadığı problemler, şehirlerin hızlı ve düzensiz büyümesi özellikle yerel yönetimleri akıllı şehir uygulamalarına yöneltiyor. Ulaşımdan güvenliğe, veri yönetiminden sürdürülebilirliğe kadar birçok farklı alanı içinde barındıran akıllı şehir uygulamaları üzerine çalışan girişimlere de dünyada ilgi gün geçtikçe artıyor.
Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de olduğu 12 ülkedeki temsilcilik ve konsolosluklarında çalışma, ziyaret ve oturum vizelerinin artık A4 kağıdına QR kodlu verileceğini bildirdi.
Kuruluşundan bu yana teknolojik girişimleri destekleyerek, onların hızlı büyüyen ve ölçeklenebilir bir iş modeline sahip startup’lar olmalarını amaçlayan Dünyanın En İyi Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek, otomotiv endüstrisi ve mobilite alanında geleceğin teknolojilerini üreten girişimleri yetiştiriyor.
Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK, Isparta'da Lavanta Günleri Gençlik Şöleni kapsamında gösteri uçuşu yaptı.
Baykar'ın öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi'ni başarıyla geçti.
Sanayi üretimi, Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0.5 artarken, yıllık artış yüzde 9.1 oldu.
Uzmanlar, gelişen teknolojiyle beraber fiziksel dünyadaki yaşamın bir kısmının, beş duyu ile yaşamanın mümkün olacağı "metaverse" aktarılacağını öngörüyor.
Küresel nüfus artış hızı gelecek on yıllarda düşmeye devam edecek olsa da 2050'de dünya nüfusunun yüzde 20 ila 30 artması bekleniyor.