ABD

Piyasaları yeni haftada yoğun bir gündem bekliyor. Bu hafta yurt içinde piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası'nın faiz kararında olacak. Yurt dışında ise ABD'de açıklanacak çekirdek PCE verileri yakından takip edilecek.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, eski ABD Başkanı ve kasımdaki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın önerdiği tarifelerin tüketiciler için maliyetleri artıracağını ifade etti.
ABD'de federal tatil nedeniyle dün kapalı olan ABD borsaları 20 Haziran tarihli yeni işlem gününe yükselişle başladı.
ABD'de sanayi üretimi, Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.
ABD'nin New Mexico eyaletinde çıkan orman yangınının hızla yayılması nedeniyle 7 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi.
İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde konuşan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e 1,5 milyar dolar ek yardım yapılacağı sözünü verdi.
Petrol rafinerisi inşa eden bir şirkette işe başladı, üç yıl sonra kovuldu. Sonra finans sektörüne adım attı ve her şey değişti. 92 yaşındaki Joan Payden, 700 milyon dolarlık servetiyle Forbes'un ABD'nin sıfırdan zenginler listesinin yeni üyesi oldu.
New York borsası haftanın son işlem gününe ABD Merkez Bankası-FED'in "şahin" tutumunun etkisiyle düşüşle başladı.
ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), mayısta aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,2 ile beklentilerin altında arttı.
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı.
ABD yönetimi, Gazze'de 210 Filistinli sivilin öldürüldüğü saldırıda 4 İsrailli esirin kurtarılmasını "başarılı bir operasyon" olarak nitelendirdi.