Çin

Çin hükümeti, emlak piyasasındaki çöküşün tetiklediği mali krizi önlemek amacıyla yeni bir kurtarma fonu kurmayı planlıyor.
Çin'in güneyinde yer alan Guangdong eyaletinde, pazar gününden itibaren etkisini gösteren şiddetli yağışlar, sel ve heyelanlara yol açtı. Bu felaket sonucunda 47 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce ev yıkıldı ve büyük çapta maddi hasar meydana geldi.
Çin'de 2024'ün ilk üç ayında yeni evliliklerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 azaldı.
Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin Çin menşeli araçlara uygulanacak olan ek vergi kararına tepki gösterdi. Türkiye'ye 'ayrımcı tarifelere son verme' çağrısında bulunan bakanlık, "Firmalarımızın haklarını savunmak için gerekeni yapacağız" ifadesinde bulundu.
Çin menşeli otomobil üreticisi Chery, Türkiye pazarında üretim yapma kararı aldığını duyurdu, bu hamle Chery'nin Türkiye'deki ilk üretim girişimi olacak.
Çin Savunma Bakanı Dong Cün, Asya-Pasifik bölgesinin zor kazanılmış refah ve istikrarından taviz verilmemesi gerektiğini belirterek, "Asya-Pasifik'te soğuk veya sıcak savaşa izin vermeyeceğiz." dedi.
Çin, Ay'ın karanlık yüzünden örnek toplamak üzere 3 Mayıs'ta gönderdiği Chang'ı-6 uzay aracını Ay'ın karanlık yüzüne başarılı bir şekilde indiğini duyurdu.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Çin İş Konseyi ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Çin Çalışma Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu, ihracatı artırmak ve iki ülke arasındaki ticaretin dengeli olarak büyümesi amacıyla Çin’de ziyaretlerde bulundu. Kurdoğlu’nun Çin’deki ziyaretlerine ilişkin yapılan açıklamaya göre, temasların ilk bölümünde, DEİK/Dünya Türk İş Konseyi...
Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD, Çin’de 10 bin dolara sattığı Seagull (Martı) hatchback’ini gelecek yıl Avrupa’da piyasaya süreceğini duyurmasının ardından, söz konusu modelin 20 bin eurodan (21.500 dolar) daha düşük bir fiyata satılacağını duyurdu. Çin’den gelen ucuz elektrikli araçlar şimdiden Avrupa’ya girmeye başladı ve bölgenin en büyük...
ABD, kuantum ve nükleer enerji teknolojileri ile insansız havacılık alanlarında faaliyet gösteren 37 Çinli şirketi, ihracat kontrolleri uygulanacak “varlık listesine” aldığını bildirdi. ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu şirketlere, ABD’nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetleri nedeniyle tedbir uygulandığı belirtildi. Şirketlerden 22’sinin, “Çin’in kuantum teknolojileri alanındaki ilerlemelerindeki...
ABD’de Joe Biden yönetiminin, gelecek hafta Çin menşeli temiz enerji ürünlerine yönelik gümrük vergilerini artırmaya hazırlandığı ve elektrikli araçlara uygulanan vergileri yaklaşık 4 katına çıkaracağı bildirildi. Çin’in temiz enerji ürünlerinin ihracatını artırdığına dair işaretler Washington’da endişeye neden oldu. ABD önlem almaya hazırlanıyor. Bu maksatla Biden yönetiminin önümüzdeki günlerde Çin’den ithal...