Tuzlu beslenme mide kanseri riskini arttırıyor!

Tuzlu beslenme mide kanseri riskini arttırıyor!
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Yeni bir çalışma, bir sonraki öğününüzde tuzluk almadan önce iki kez düşünmenizi sağlayabilir.

Viyana Üniversitesi Halk Sağlığı Merkezi’nden beslenme uzmanları, yemeklerinin çoğuna tuz ekleyen Birleşik Krallık’taki kişilerin mide kanserine yakalanma olasılığının, tuzu az tüketenlere göre yüzde 41 daha fazla olduğunu keşfetti.

Çin , Japonya ve Kore’de yapılan önceki çalışmalar tuzlu beslenmeyi mide kanseriyle ilişkilendirmişti ; ancak bu, Batılılarda bağlantıyı gösteren ilk çalışmalardan biri.

Avusturya’daki çalışma yalnızca gözlemsel olmasına rağmen, daha eski çalışmalar aşırı tuzun mide üzerindeki koruyucu kaplamayı aşındırarak buradaki dokuya zarar verebileceğini ve kanserli mutasyonlara yol açabileceğini öne sürüyordu.

Viyana Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Selma Kronsteiner-Giceviç, “Araştırmamız Batı ülkelerinde de ilave tuz sıklığı ile mide kanseri arasındaki bağlantıyı gösteriyor” dedi.

Birçok insan için yemeniz gereken tuz miktarı sürpriz olabilir. FDA , günde 2.300 mg’dan fazla sodyum yememenizi tavsiye ediyor; bu yaklaşık bir çay kaşığı sofra tuzuna denk geliyor.

Ancak çoğu gıda maddesi insanların düşündüğünden daha fazla tuz içerdiğinden ve buna tuz eklemeyi sevdiklerinden , ajansa göre ortalama bir Amerikalı günde yaklaşık 3.400 mg tuz alıyor.

Araştırmacılar, lezzet için biraz serpmek zararsız görünebilir, ancak tuzunuzu sürekli olarak aşırıya kaçırmanın zararlı olabileceğini yazdı.

Bu sonuçlara ulaşmak için Viyana Üniversitesi araştırmacıları, Birleşik Krallık Biyobankası adı verilen 471.144 yetişkinin yer aldığı bir veri tabanını inceledi.

Araştırma, 11 yıllık bir süre boyunca ağır tuz kullananların, yemeklerine nadiren tuz ekleyen kişilere göre mide kanserine yakalanma olasılığının yüzde 41 daha fazla olduğunu buldu.

Bu bulgu, araştırmacılar yaş, sosyoekonomik durum ve alkol ve tütün kullanımı gibi diğer yaşam tarzı seçimleri gibi diğer değişkenleri elediğinde bile geçerliydi.

Alkol ve tütün de mide kanseri riskini yükseltiyor

Amerikan Kanser Derneği’ne göre alkol ve tütün içmenin mide kanserine yakalanma riskinize önemli ölçüde katkıda bulunduğu gösterilmiştir .

ACS, 2024 yılında Amerika’da yaklaşık 26.890 yeni mide kanseri vakasının teşhis edileceğini öngörüyor. Bunlardan yaklaşık 10.880 kişinin öleceğini tahmin ediyorlar.

Erken yakalandığında, mide kanserinin hayatta kalma oranı yüksektir; NIH’e göre, erken mide kanseri olan birinin kanser olmayan birine göre beş yıl yaşama olasılığı yüzde 75 daha fazladır.

Ancak yayılırsa bu oran hızla yüzde 35’e düşüyor.

Daha da kötüsü, bu hastalığın farkına bile varmadan ilerlemesi kolaydır; çünkü belirtilerinin çoğunu gözden kaçırmak kolaydır.

Bazı erken belirtiler arasında şişkinlik, mide rahatsızlığı ve hazımsızlık yer alır. Özellikle baharatlı veya zengin bir akşam yemeğinden sonra hissedebileceğiniz özelliklerin tamamı.

Araştırmaya katkıda bulunan bir başka Viyana Üniversitesi araştırmacısı Tilman Kühn, araştırmacıların bu nedenle tuz alımı konusunda farkındalık yaratmak istediklerini, böylece kanser riskinizin farkında olabilmenizi istediklerini söyledi.

Profesör Kühn, ‘Çalışmamızla aşırı yüksek tuz tüketiminin olumsuz etkileri konusunda farkındalık yaratmak ve mide kanserini önlemeye yönelik önlemlere temel oluşturmak istiyoruz’ dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.