Sürekli yemek yiyenleri durdurmanın yolunu bilim buldu: 6 haftada 4 kilo verdiriyor!

Sürekli bir şeyler yiyen, sürekli aç hisseden, asla doymayan ve daha fazla yemek isteyenler için bilim insanları çözümü buldu: 6 haftada 4 kilo verdiriyor!

Sürekli yemek yiyenleri durdurmanın yolunu bilim buldu: 6 haftada 4 kilo verdiriyor!
Yayınlama: 07.06.2024
Düzenleme: 07.06.2024 10:57
A+
A-

Londa’daki King’s College’de yürütülen bir çalışma, aşırı yemenin evde elektriksel beyin uyarımı yoluyla başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini ortaya koydu. Çalışma, yemeğe dikkati azaltmaya yönelik bir eğitim programının yanı sıra tedavi gören kişilerde, altı haftalık bir zaman dilimi içinde aşırı yeme olaylarının ayda ortalama 20 defadan ayda 6 defaya düştüğünü buldu. Çalışmaya katılanların ayrıca 6 hafta içinde 4 kilo kaybettikleri de ortaya çıktı.

Transkranyal doğru akım uyarımı (tDCS) adı verilen nazik beyin uyarım tekniği, yiyecekle ilgili kontrolün kaybına katkıda bulunabilecek davranış kalıplarını hedefleyerek insanların yiyecekle ilgili yerleşik düşünce ve davranışları değiştirmesine olanak tanıyor.

Yöntemde elektrotların takılı olduğu bir başlık dahil olmak üzere özel ekipman kullanılıyor.

Dikkati düşük kalorili yiyeceklere çekiyor

Beyin uyarımı, 15 dakikaya kadar bilgisayar oturumlarını içeren, dikkat yanlılığı modifikasyon eğitimi (ABMT) adı verilen başka bir yöntemle birlikte gerçekleştiriliyor. Katılımcıları düşük kalorili yiyecek ipuçlarına doğru bakmaları ve yüksek kalorili yiyecek ipuçlarından uzak durmaları konusunda eğitti.

King’s College London Psikiyatri, Psikoloji ve Sinir Bilimi Enstitüsü’nde (IoPPN) araştırma görevlisi ve çalışmanın ilk yazarı Dr. Michaela Flynn şunları söyledi:

‘Tıkınırcasına yeme bozukluğuna yönelik mevcut tedaviler yalnızca bazı insanlar için etkilidir ve birçoğunun daha fazlasına ihtiyacı vardır. veya iyileşmek için farklı bir destek. Çalışmamız, tıkınırcasına yeme bozukluğunun tedavisine farklı bir yaklaşım sunan, ev temelli tedavi için yeni bir seçeneğe bakan ilk çalışmadır. Katılımcılar ruh hallerinin daha hafif hissettiğini belirttiler; bu da, tedavi bittikten sonra bir süre devam eden yeme davranışındaki değişiklikleri ve kilo kaybını bildirmelerinin önemli bir parçası olabilir. Bulgularımız cesaret verici ve bunu daha fazla katılımcıyla daha büyük ölçekte araştırmak istiyoruz.’

Aşırı yeme bozukluğu nedir?

Aşırı yeme bozukluğu, herhangi bir yaş, cinsiyet, etnik köken veya kökenden herkesi etkileyebilen ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

Bu bozukluğa sahip kişiler, yiyecek alımları üzerindeki kontrollerini tekrarlayan bir şekilde kaybederler ve rahatsız edici derecede doyuncaya kadar kısa bir süre içinde çok fazla yiyecek tüketirler.

Bu duruma tipik olarak kaygı ve düşük ruh hali eşlik eder ve obezite ve metabolik komplikasyonlarla bağlantılıdır.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.