Saçınızı incelten 10 alışkanlık

Saçınızı incelten 10 alışkanlık
Yayınlama: 15.05.2024
Düzenleme: 15.05.2024 10:04
A+
A-

Normalde günlük olarak 50-100 tel arası dökülen saçlarınızda belirgin bir incelme görüyorsanız sebeplerini haberimizden öğrenebilirsiniz…

Gür, canlı ve havalı saçlara sahip olmayı hepimiz istiyoruz fakat bazı zamanlar saçlarımız olması gerekenden fazla dökülüp cansız görünüyor. Peki, günlük hayattaki hangi alışkanlıklarımız buna sebep oluyor?

Öğün atlamak

Yeterli kalori alımını sağlayamadığınızda vücudunuz tüm enerjiyi kalbiniz ve beyniniz gibi temel işlevlere yönlendirerek saçı ve saç derisini geri plana atabilir. Diyet, hormonlarınıza bir şok etkisi yaratabilir ve yeni saçlar, dökülen saçların yerini alacak şekilde çıkmayabilir.

Çok fazla güneş ışınına maruz kalmak

Dışarı çıktığınızda, güneşin UV ışınları saçınızın elastikiyetini ve gücünü azaltmaya başlar. Uzun süreli ısı ve güneş ışığına maruz kalma saçınızı ve saç derinizi kurutabilir bu da saç dökülmesine neden olabilir. Özellikle açık renkli ve ince saçlar bundan daha çabuk etkilenir.

Saçları çok sıkı toplamak

Sıkı örgüler, topuzlar veya at kuyruğu yapmak kökün yakınındaki saç köklerine büyük ve sürekli bir gerilim uyguluyor. Saçları folikülden dışarı itip incelmeye ve hatta yara izine dahi neden olabilir.

Saçı yeterince sık yıkamamak

Saç derisinde biriken kir, ürün artıkları ve yağ saç köklerini tıkayabilir ve bu da saçın uzamasını zorlaştırır. İlerleyen zamanda incelmeye ve saç dökülmesine neden olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.