Dolmuş şoförleri ve üslup!

Yayınlama: 29.05.2024
Düzenleme: 07.06.2024 16:03
A+
A-

Dolmuşlar şehir içi ulaşımda hem ekonomik açıdan uygun olması hem de güzergah fazlalığından tercih edilirken, sürücü koltuğunda oturan kimilerinin müşterilerle iletişimde yaşadıkları sorunlar gün geçtikçe artıyor.

Üzülerek söylemek gerekirse; kimi dolmuş şoförleri kısa süreli yolculukları olan insanların canını sıkıyor. Duraklarda yolcu alırken veya indirirken, kötü bir tavırla hareket ederek insanları kırıyor, özellikle yaşlılara veya hamile kadınlara karşı ise saygısız bir tutum sergiliyor. Unutulmamalıdır ki, insanlar dolmuşa binerek sadece bir yolculuk yapmak istiyor, kimse kabalık olsun, saygısızlık göstersin diye bu araca biniyor değil.

Gözlemlerim odur ki; kimi dolmuş şoförleri trafik kurallarına uymama konusunda ısrarcı. Hız yapmak, riskli şerit değiştirmek veya hatta trafik lambalarında kırmızı ışıkta geçmek gibi davranışlar, sadece yolcuların değil tüm trafikteki insanların güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Dolmuş şoförlerinin bu tür davranışlarının arkasında, yoğun iş temposu ve trafik sıkışıklığı olabilir. Ancak, her ne sebep olursa olsun bu davranışların kabul edilebilir bir tarafı olamaz. Her meslek grubunda olduğu gibi, dolmuş şoförleri de görevlerini en iyi şekilde yapmak ve insanlara saygılı davranmakla yükümlüdür.

Dolmuş şoförlerine karşı hoşgörülü olmakla birlikte, saygı ve kibarlık talep etmek en doğal hakkımızdır. Bu tür davranışları sergileyen şoförlerle karşılaştığımızda, şikayet etmek veya ilgili birimlere bildirimde bulunmak da görevimizdir.

Yazımızda elbette ki tüm dolmuş sürücülerinden bahsetmiyoruz. İnanın nazik, kibar, anlayışlı ve saygılı olanlar da bunuluyor. Ancak genelleme yaptığımızda bu oran çok düşük kalıyor. Yolcularla tartışan mı istersiniz, klimayı açmayacak mısınız denildiğinde yolcuya bir küfür etmedikleri kalan tipler mi istersiniz, insanları üst üste istifleyip son sürat gaza basan ve yavaş araç kullanması istendiğinde yolcu ile ağız dalaşına girmekten hiç çekinmeyenleri mi istersiniz!

Bu sektörde para kazanırken müşterileriyle iyi diyaloglar kuran dolmuş şoförlerine ihtiyacımız var. Araçlarına binen insanlara “köle muamelesi” yapmaktan vazgeçmeleri, tartışmaları bırakıp işlerini layığı ile yapmaları gerekmiyor mu?

Sorunun çözümü için herkese sorumluluk düşüyor. Şoförlere hizmet için eğitim seminerleri verilebilir. Herkesin güvenle evinden işine, işinden evine keyifli yolculuklar yaptığı bir şehir ortaya çıkarılabilir. İyi olmaz mı?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.