Adana’da gezi rotası oluşturun pişman olmazsınız!

Yayınlama: 09.07.2024
A+
A-

Yaşadığımız şehri ne kadar tanıyoruz ki… Büyük bölümümüz yaşadığı şehrin güzelliklerinden, doğasından ve tarihinden haberdar değildir. Hayatı hep ıskalayıp yaşamak ne kadar kolay öyle değil mi? Halbuki yılda en az birkaç yer görerek yaşadığımız şehri tanıyabiliriz. Yani, hemen yanıbaşımızdaki tarihi ve kültürel yerleri gezip görebiliriz. Alışkanlıktır belki de gezip görmek. Ta uzaklardan gelerek antik kentleri gezen turistlere zaman zaman imrenirim bu yüzden…

Akdeniz’in incisi olan Adana’da bir gezi rotası oluşturmak istemez misiniz? İşte sizin için bir rota belirledim. İlk olarak nereden başlayacağım diye sormayın sakın! Roma döneminden kalma Tarihi Taşköprü’den başlayabilirsiniz örneğin. Fazla uzağa gitmeden köprünün yanındaki parkta dinlenebilir, nehrin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bir tepenin üzerinde yer alan Ceyhan’daki Yılankale, M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanıyor ve Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmış, ikinci adres burası olabilir. Daha neler mi var birkaçına birlikte göz atalım:

Ramazanoğlu Konağı: 16. yüzyıldan kalma bu konak, Adana’nın en önemli tarihi yapılarından biri. Konak, günümüzde müze olarak hizmet veriyor ve Adana’nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için ideal bir yer.

Anavarza Antik Kenti: Ceyhan Nehri’nin kıyısında yer alan bu antik kent, Roma döneminden kalma birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. Kentte tiyatro, stadyum, agora ve hamamlar gibi yapılar görülebiliyor.

Kapıkaya Kanyonu: Türkiye’nin en büyük kanyonlarından biri olan Kapıkaya Kanyonu, doğa yürüyüşü, kampçılık ve rafting gibi aktiviteler için ideal bir yer. Kanyonun muhteşem manzarası sizi büyüleyecek.

Aladağlar Milli Parkı: Türkiye’nin en yüksek zirvelerine ev sahipliği yapan Aladağlar Milli Parkı, doğaseverler için bir cennet. Milli parkta trekking, dağcılık ve kayak gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Seyhan Baraj Gölü: Seyhan Nehri üzerinde kurulan Seyhan Baraj Gölü, piknik yapmak, balık tutmak ve tekne turu yapmak için ideal bir yer. Gölün etrafında birçok restoran ve kafe de bulunuyor.

Karataş Plajı: Adana’nın en uzun plajlarından biri olan Karataş Plajı, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için ideal bir yer. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilir, su sporları yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.