Mehmet Şimşek

Bakan Şimşek, bilinçli şekilde suni gündem oluşturulmak istendiğini belirterek, "Buna karşı biz, makrofinansal istikrarı tesis etmek, sürdürülebilir yüksek büyümeye ulaşmak için uygulamaya koyduğumuz programımıza kararlılıkla devam edeceğiz." dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'yle görüşmesi sonrasında gündeme gelen eleştirilere yanıt verdi. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Umarım bu tutum ve yaklaşım diyalog ve normalleşme ruhunu zedelemez" dedi.
CHP'nin Hazine ve Maliye'den sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda bir araya geldi. 4 saat 20 dakika süren görüşmede Karatepe, görüşmeden 'kırmızı bir dosya' ile ayrıldı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde alışverişin yoğunlaştığı sektörlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonun bulunmadığını belirledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin sürdüğünü belirterek, "Beklentiler hedeflerimize yakınsamaya devam ettikçe dezenflasyon sürecimiz daha da hızlanacaktır." ifadesini kullandı.
Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi enflasyonla gerçekten mücadele ediyor." dedi.
Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye'nin gri listeden çıkışını bu ay sonunda değerlendirecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de 28 Haziran'daki toplantıya katılmak üzere Singapur'a gidecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankası Başkanı Jin Liqun ile bir araya geldi. Basına kapalı yapılan ve bir saat süren toplantının ardından Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bugüne kadar ülkemize 4,5 milyar dolar finansman sağlamış olan Banka, önümüzdeki dönemde de Orta Vadeli Programımızla uyumlu şekilde kalkınma projelerimize...
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile görüştü.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk dört ayındaki portföy girişinin net 5,8 milyar dolar olduğunu belirterek "Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz" dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Erken uyarı sistemiyle kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi'ni hayata geçireceğiz." dedi.