Bahçeli’den Erdoğan’ın ‘yüzde 50 + 1’ sözlerine yanıt

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yüzde 50 + 1’ şartının kaldırılabileceği açıklamasına yanıt verdi. Bahçeli, “Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmeli” dedi.

Bahçeli’den Erdoğan’ın ‘yüzde 50 + 1’ sözlerine yanıt
Yayınlama: 21.11.2023
A+
A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün Meclis’te grup toplantısında konuştu.

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle devlet ve millet arasında uyum sağlandığını, karar alma sürecinin hızlandığını kaydetti.

MHP lideri şöyle devam etti: “Yeni sistemin yeterli demlenme süreci devam etmekte olup ilke ve esaslarıyla oturması güvence olacaktır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tek kullanımlık konjonktürel reçete değildir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gelip geçici heves değil. Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmeli.”

“Görüşümüz değişmedi”

Bahçeli, Erdoğan’ın açıklamalarını anımsatarak şunları ifade etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri siyasetin kurulan ittifaklarının parçalı yapısına bakıldığında anlamlıdır fakat bu konuda bizim sözlerimiz yaptığımız açıklamalar, görüşler de bellidir ve değişmemiştir. 

7 Haziran 2018’de yaptığım konuşmada, ‘Çok partili siyaset hayatımızda bu haliyle 16 Nisan oylaması bir milat, demokratik misak olmuştur. Yeni sistemde kutuplaşma en aza çekilmiştir. Barajın yüzde 50+1’e çıktığı göz önüne alındığında, partilerin ahlaki ittifaktan başka seçeneği kalmamıştır’ demiştim.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.