Ekonomi Terimleri

Gri liste nedir, gri liste ne demek? Türkiye neden gri listeye girdi? Türkiye gri listeden çıkacak mı? Ekonomi gündeminin merkezindeki gri listeye ilişkin merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik.
Türk Lirası mevduatlar için uygulamaya alınan gelir vergisi stopaj düzenlemesi 30 Nisan'da sona erdi. Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre Türk Lirası mevduatlardan alınan gelir vergisi stopajı artırıldı. Peki, Stopaj nedir? Stopaj oranları ne oldu?
2023 yılının dördüncü bilanço sezonu geldi. Bilanço sezonunda en çok kullanılan finansal terimlerden biri de kuşkusuz 'dördüncü çeyrek' ifadesi ve 4Ç23 kısaltması. Peki dördüncü çeyrek ne demek, 4Ç23 ne anlama geliyor, dördüncü çeyrek hangi ayları kapsıyor? İşte yanıtlar...
Dezenflasyon ne demek, dezenflasyon olunca ne olur, sonuçları nelerdir? Dezenflasyon'un enflasyon ve deflasyondan farkı nedir? İşte dezenflasyon hakkında bilmeniz gereken her şey...
Dezenflasyon nedir? 2024 yılı Dezeflasyon yılı olacak demek ne demek? Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2024 yılını dezenflasyon yılı olarak ilan etti, duyanlar dezenflasyon ne demek, dezenflasyon politikası nedir, sonuçları nelerdir? aramaya başladı. İşte yanıt ve dezenflasyon ile deflasyon arasındaki farklar!
Borsa yatırımcıları için temettü ödemesi sonrası hisse fiyatında oluşan değişimlerin nedenlerini ve sonuçlarını derledik. Temettü sonrası hisse fiyatı düşer mi? Temettü sonrası hisse fiyatı neden düşer? soruları ile hisse temettü ödemeleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu haberde.
Ekonomide değerli kağıtların başında gelen tahviller hakkındaki bilgiler yatırımcılar tarafından merak ediliyor, tahvil nedir, tahvil türleri nelerdir? sorularına yanıt aranıyor. İşte tahviller hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları...
Ekonomide sık sık duyduğumuz ifadelerden biri olan cira hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını 'ciro nedir, nasıl hesaplanır?' haberimizden öğrenebilirsiniz.
Kredi faizi hesaplama yöntemlerini, faiz oranlarının belirlenmesini, vade süresinin etkisini ve diğer önemli faktörleri daha ayrıntılarını bu haberde bulabilirsiniz.
Altın fiyatarı nasıl belirlenir? Hem iç piyasada hem de uluslararası piyasada altın fiyatlarını belirleyen dinamikler ile hesaplama yöntemlerine ilişkin detayları bu haberde bulabilirsiniz.
Borsa yatırımcıların sık sık karşılaştıkları bir terim olan 'hisse geri alımı' ne demek? sorusunun yanıtını detaylı bir haberle sizler için hazırladık. Hisse geri alımı iyi mi kötü mü, hisse geri alımı neden yapılır, hisse geri alımı hisse senedi fiyatlarını nasıl etkiler? sorularının yanıtlarını haberimizden okuyabilirsiniz.