Sırt ağrılarını attıran egzersiz yanlışları!

Sırt ağrılarını attıran egzersiz yanlışları!
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Omuzları geriye doğru bükmek ve kalçaları öne doğru itmek! Bu, sırt ağrısı çeken çoğu insanın iyi bildiği bir esneme hareketidir. Bir diğeri de bel ağrısını azaltmak için birkaç dönüş yaparsınız. Üst düzey bir omurga sağlığı uzmanına göre, bu bükme ve bükme egzersizleri aslında ağrınızı daha da kötüleştirecek.

New York Jets’te omurga cerrahı olan Dr. Arthur Jenkins, kronik sırt ağrısı çeken 30 milyon Amerikalının çoğu için bu hareketlerin acı verici bir yırtılmayı tetikleyebileceği konusunda uyardı.

Bunun nedeninin, pek çok insanın omurga disklerinde (omurganın veya omurların kemiklerini ayıran süngerimsi yastıkların) zaten ciddi hasara sahip olması olduğunu söylüyor.

Rahatsızlığı ‘rahatlatmak’ için vücudu belirli pozisyonlara bükmek, disk herniasyonuna veya disk kaymasına neden olabilir; diskler yırtıldığında, yırtıldığında veya yerinden çıktığında aşırı ağrı ve uyuşukluğa neden olur.

NFL emekli oyuncular programının bir parçası olan üst düzey doktor şunları söyledi: ‘Sırt ağrısıyla dolaşan birçok hastanın muhtemelen sırtındaki disklerde hasar var.

‘Bu kadar olmayabilir, ancak kesinlikle (disk herniasyonu) gelişme riski altındadırlar. HuffPost’a şunları söyledi : ‘Her hareket türü disk alanındaki basıncı artırır ve disk herniasyonuna yol açabilir.

Bükmek, kaldırmak ve bükmek aynı anda en kötüsüdür

Ağır eşyaları kaldırmanın omurgaya ağırlık kattığını, bunun da hasarlı diskler üzerindeki baskıyı artırdığını, hareket etme veya kırılma riskini artırdığını söylüyor.

Sırt ağrısı olan kişilere yalnızca sırtlarını düz tutarak ve her iki ayağını da yere sağlam basacak şekilde eşya kaldırmalarını tavsiye ediyor.

Hastalar bükülmek ve bükülmek yerine omurgayı düz tutarken esneten hareketler yapmalıdır.

Bu, vücudun bir tarafa eğildiği yan tahta gibi varyasyonlar da dahil olmak üzere tahtaları içerebilir.

Vücudu kalçadan kaldırırken ayakların ve omuzların yerde düz olduğu köprüler de daha güvenli bir seçenektir; tıpkı sırt üstü yatıp karşıt kol ve bacakları kaldırıp indirdiğiniz ölü böcekler gibi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.