Öğretmen atamasında yeni sisteme geçiliyor! Mülakat sistemi tamamen değişiyor

Öğretmen atamasında yeni sisteme geçiliyor! Mülakat sistemi tamamen değişiyor
Yayınlama: 09.05.2024
Düzenleme: 09.05.2024 14:33
A+
A-

20 bin atama müjdesinin ardından, öğretmen adaylarını ilgilendiren yeni mülakat sisteminin taslağı ortaya çıktı. Yeni taslak, adayların 14 haftalık bir konudan sorumlu olacağını öngörüyor. Mülakatlar kamera kaydına alınacak ve her bir mülakat 45 dakika sürecek. Adaylara, kimliklerinin bilinmemesi için birer kod verilecek ve heyet tarafından bu kodlar kullanılacak. Adaylar, mülakat sonuçlarını salondan ayrılmadan öğrenebilecekler.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik için 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi için 1.594 ve İngilizce için 968 atamanın yapılacağını açıklamasının ardından mülakat sistemiyle ilgili yeni düzenlemeler gündeme geldi.

Habertürk’ün edindiği bilgiye göre; yeni dönemdeki atamalar için uygulanacak mülakat sisteminde her adaya isim olarak bir ‘kod’ verilecek. Mülakatı gerçekleştirecek heyet, öğretmen adayının kimliğini bilmeyecek ve mülakatlar yüz yüze 45 dakika sürecek şekilde kamera ile kayıt altına alınacak.

Öğretmen adaylarına, mülakat öncesi sistem üzerinden mesaj gönderilerek sorumlu oldukları ders ve konu hakkında bilgi verilecek. Bu sayede adaylara hazırlık yapma imkanı sunulacak ve mülakat 14 haftalık konu ile sınırlandırılacak, konu dışına çıkılmayacak. Genel kültür sorusu sorulmayacak.

Adaylar, kendilerine yöneltilen soruları ve verdikleri cevapları imzalayacaklar. Değerlendirme Komisyonu, öğretmen adayını mülakat salonundan ayrılmadan puanlayacak ve adaylar da puanlarını içerideyken öğrenebilecekler. Puan sisteme girildikten sonra değiştirilemeyecek. Bu düzenleme, yönetmelik değişikliği ile yapılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.