Öfke nöbetlerinizin nedeni kişiliğiniz değil, diyetiniz olabilir!

İnsanlara öfkelenmeye eğilimliyseniz, suçlanacak olan kişiliğiniz değil, diyetiniz olabilir. Pensilvanya Üniversitesi'nden bilim adamları, balık, keten tohumu ve cevizde bulunan omega-3'ü alan kişilerin agresif ve şiddetli patlamalar...

Öfke nöbetlerinizin nedeni kişiliğiniz değil, diyetiniz olabilir!
Yayınlama: 29.05.2024
A+
A-

İnsanlara öfkelenmeye eğilimliyseniz, suçlanacak olan kişiliğiniz değil, diyetiniz olabilir.

Pensilvanya Üniversitesi’nden bilim adamları, balık, keten tohumu ve cevizde bulunan omega-3’ü alan kişilerin agresif ve şiddetli patlamalar yaşama olasılığının daha düşük olduğunu buldular.

Ekip, besin maddesini test eden 20’den fazla çalışmayı analiz etti ve en az iki hafta boyunca besin takviyesi alan kişiler arasında saldırganlıkta yüzde 30’luk bir azalma buldu. Omega-3’ün beyin fonksiyonlarını desteklediği gösterildiğinden araştırmacılar, bu tür davranışlara sahip kişilerde iyi çalışmayan mekanizmaları iyileştirebileceğini öne sürdü.

Penn nörokriminoloji uzmanı Adrian Raine yaptığı açıklamada , “Ortamın toplum, klinik veya cezai adalet sistemi olmasına bakılmaksızın, saldırganlığı azaltmak için omega-3 takviyesini uygulamanın zamanının geldiğini düşünüyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Omega-3 toplumdaki şiddet sorununu tamamen çözecek sihirli bir değnek değil. Ama yardımcı olabilir mi? Bu bulgulara dayanarak bunun yapılabileceğine kesinlikle inanıyoruz ve sahip olduğumuz yeni bilgilere göre hareket etmeye başlamalıyız.”

Omega-3 vücudunuzun hayatta kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu ancak kendi başına üretemediği bir yağ türüdür. Besin maddesinin bazı yaygın kaynakları uskumru, somon ve ringa balığı gibi balıkların yanı sıra keten ve chia tohumları, ceviz ve soya fasulyesidir.

Bu yiyeceklerin hayranı değilseniz, doktorlar bazen besin değeri yüksek olan balık yağı haplarını almanızı önerir.

Omega3 ile suç arasındaki bağlantıyı araştırıyor

Profesör Raine, on yıldan beri omega-3 ile suç davranışı arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Saldırganlık ve Şiddet Davranışı dergisinde yayınlanan en son çalışması, 1996’dan 2024’e kadar 3.918 katılımcıyı temsil eden 29 önceki çalışmadan verileri topladı ve analiz etti.

Bireylerin yaklaşık yüzde 51’i çocuktu ancak katılımcıların ortalama yaşı 21,74’tü.

Katılımcılar 16,37 hafta boyunca ortalama 1,18 gram dozda omega-3 takviyesi aldı.

Bu bulguların ortalamasını alan Profesör Raine ve meslektaşları, her yaştan, cinsiyetten, psikolojik tanıdan, tedavi süresinden ve dozundan insanlar arasında saldırgan davranışlarda ortalama yüzde 30 oranında azalma olduğunu buldu.

Ancak ekip, bulgularının yalnızca kısa vadeli bir azalma için kesin olduğunu ve uzun vadeli etkileri görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Beyin dokusundaki anormallikleri agresif davranışlarla ilişkilendiren birçok çalışma vardır.

Georgetown Üniversite Hastanesi’nden nörolog Dr. Pamela Blake , beyninizin prefrontal korteks olarak bilinen bölgesindeki sinirler az gelişmiş olduğunda şiddet, saldırganlık veya dürtüsel eğilimler geliştirme olasılığınızın daha yüksek olduğunu yazdı.

Omega-3 beyinde işe yarasa da bilim insanları bunun saldırgan davranışlara karşı her derde deva olduğunu söylemiyor. Şiddetli patlamalarla mücadele eden kişilerin durumlarını iyileştirmek için muhtemelen diyet değişikliğinden daha fazlasına ihtiyacı olacak.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.