Kurban kesim tebliği Resmi Gazete’de yayınlandı

Kurban kesim tebliği Resmi Gazete’de yayınlandı
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, İstanbul’da kurban bayramından 15 gün önce, diğer illerde ise 1 ay önce kurban satış yerleri hazır hale getirilecek. Kurban kesiminde kurallara uymayanlara ceza uygulanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, il ve ilçelerde Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak. Komisyon, 16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı dolayısıyla şehirlerde kurban satış ve kesim yerleri tesis edecek, kesimler sırasında gerekli tedbirleri alacak.

Kurban satış yerleri, İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı’ndan 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri 1 Haziran’dan itibaren başlayacak.

Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik “Kurban Kesim Elemanı” yetiştirme ve geliştirme kursu düzenlenecek. Komisyon tarafından, kesim yerlerinin genel sağlık şartlarına uygun olup olmadığı denetlenecek. Kurallara uymayanlar cezalandırılacak.

Kurban kesimi sırasında yoğunluğu önlemek için randevu sistemi uygulanacak. Umuma açık yerlerde kurban kesenler ile kurallara uymayan tesislere idari para cezası uygulanacak. Ayrıca, kesim yerine götürülürken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza verilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.