İstanbul liseleri taban puanları 2024 güncel tablosu-2024 İstanbul yüzdelik dilimleri

2 Haziran’da yapılan lise giriş sınavı LGS sonuçları 28 Haziran’da MEB tarafından açıklanacak. LGS sınav sonuçlarının açıklanmasına günler kala öğrenciler liselerin 2024 yüzdelik dilimlerini ve 2024 taban puanlarını araştırmaya başladı. Peki İstanbul’daki liselerin taban-tavan puanları ne?

İstanbul liseleri taban puanları 2024 güncel tablosu-2024 İstanbul yüzdelik dilimleri
Yayınlama: 25.06.2024
A+
A-

2 Haziran’da yapılan lise giriş sınavı LGS sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak ve öğrenciler kaç puan aldıklarını öğrenecek. Puan durumuna göre tercih yapacak öğrenciler ise şu sıralar liselerin 2024 taban ve tavan puanlarını araştırıyor. LGS sonuçlarının ardından 2024 lise taban ve tavan puanlar açıklanacak. LGS sonuçlarının ardından öğrenciler liselerin yüzdelik dilimlerini ve 2024 liselerin en düşük taban-tavan puanlarını araştırmaya başladı.

(LGS) sınav sonuçları 28 Haziran Cuma günü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak. LGS sonuçları neticesinde aldıkları puan ve yüzdelik dilimleri ile lise tercihleri gerçekleştirilecek. MEB LGS taban puanları yüzdelik dilimleri 2024 öğrenciler tarafından yakından takip ediliyor. İşte Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri.

Taban Puanı Nedir?

Taban puanı, bir liseye yerleşebilmek için en az alınması gereken puandır. Bu puan, her yıl sınavdaki soru sayısına, zorluk derecesine ve kontenjana göre değişir.

Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim, sınavdaki tüm adayların puan sıralamasını gösterir. Bir dilimdeki aday sayısı, sınavdaki toplam aday sayısının belirli bir yüzdesini oluşturur.

Yüzdelik dilim hesaplaması:

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir. Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınavın koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

LGS Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri Açıklandı mı?

LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra her yıl yeniden belirlenir. Bu belirlemede birçok faktör göz önünde bulundurulur. LGS taban puanları ve yüzdelik dilimlerini e-Okul üzerinden erişime açılmakta. 2024 yılı Lise Taban Puanları, Yüzdelik Dilimleri, LGS Taban puanları 2024, İllere Lise Puanları 2024, LGS Yerleştirme Puanları 2024, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri Puanları ve Yüzdelik Dilim henüz e-Okul üzerinden erişime açılmadı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.