Göbek deliğiniz sağlığınız hakkında neler söylüyor?

Çoğumuz muhtemelen göbek deliğimiz hakkında hiçbir şey düşünmüyoruz! Ancak uzmanlar, bu küçük deri kıvrımının enfeksiyonlara, kistlere ve hatta fıtıklara ev sahipliği yapabileceğini öne sürüyor. İngiltere'deki Bristol...

Göbek deliğiniz sağlığınız hakkında neler söylüyor?
Yayınlama: 28.05.2024
A+
A-

Çoğumuz muhtemelen göbek deliğimiz hakkında hiçbir şey düşünmüyoruz! Ancak uzmanlar, bu küçük deri kıvrımının enfeksiyonlara, kistlere ve hatta fıtıklara ev sahipliği yapabileceğini öne sürüyor.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden sinir bilimci ve fizyolog Dr. Dan Baumgardt, göbek deliğinin ‘birkaç milimetreden daha fazla derinliğe sahip olduğunu’ söyledi.

Göbek deliği, hamilelik sırasında fetüsü annesine bağlayan göbek kordonunun bir kalıntısıdır. Pek çok varyasyona sahip olmasına karşın, iki ana gruba ayrılır. Dünyadaki insanların yüzde 10’unun göbek deliği dışarı doğrudur. Geri kalan yüzde 90’ın ise içeri doğru çukur göbek deliği vardır.

İşlevi olmasa da hastalıklara ev sahibi olabilir

Göbek deliğinin doğumdan sonra hiçbir işlevi olmasa da, görünümündeki hafif değişiklikler sağlığımızda bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Bunlardan biri, bağırsağın bir kısmının göbek deliğinden dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan göbek fıtığıdır. Bu da göbek deliğinde şişlik veya çıkıntı çıkmasına neden olur.

Bunlar genellikle zararsızdır ve esas olarak bebekleri etkiler, ancak aynı zamanda yetişkinlerde en sık görülen ikinci fıtıktır. Aşırı kilolu olmak veya çoğul gebeliklere sahip olmak yetişkinlerde göbek fıtığı gelişme riskini artırabilir. Çoğu zaman herhangi bir tedaviye gerek yoktur, ancak ağrıya neden oluyorsa veya bağırsağı tıkıyorsa fıtığın cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

İleri seviye kanserin habercisi olabilir

Dr Baumgardt ayrıca, ileri evre kanserli birçok hastanın göbek deliğinin yakınında şişlik veya nodül oluşabilir. Bu, hastanın kanserinin yayıldığının veya daha da ilerlediğinin bir işareti olabilir.

Palmiye ağacı gibi şiş damarlar görünüyorsa…

Palmiye ağacı işareti olarak adlandırılan göbek deliği çevresinde ağrısız, şişmiş damarlardan oluşan bir ağdır. Uzaktan bakıldığında siyah veya mavi bir morluk gibi görünüyor.

Bunun nedeni portal damardaki yüksek basınç olan portal hipertansiyondur. Portal ven, kanı bağırsaklardan, safra kesesinden, pankreastan ve dalaktan karaciğere taşır. Karaciğer daha sonra kandaki besinleri işler ve kalbe gönderir.

Siroz belirtisi olabilir

Genellikle siroz olarak da adlandırılan karaciğer yarasının bir belirtisidir. Yara izi, kanın karaciğer damarlarından akmasını zorlaştırır, portal damarda birikmesine ve göbek deliğinin yakınındaki yakındaki damarlara akmasına neden olur.

İçeri doğru bir göbek deliğiniz varsa bu enfeksiyonlara daha açık olduğunuzu gösterir. Bu kıvrım, nemi ve kalıntıları hapsedebilir ve bunun gibi sıcak ortamlar, bakterilerin büyümesi için birincil ortamlardır.

Göbek deliğinde enfeksiyon belirtileri arasında kızarıklık, ağrı, şişlik, kötü koku ve irin veya diğer sıvıların dışarı sızması yer alır.

Kaynak: DERYA ÖZGÜR/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.