Ekran bağımlısı çocuklar psikoz riski altında!

JAMA Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere teknoloji bağımlısı çocukların psikoz riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Ekran bağımlısı çocuklar psikoz riski altında!
Yayınlama: 14.04.2024
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Akıllı telefonlara, tabletlere ve video oyunlarına bağımlı çocukların, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde psikotik ataklar yaşama olasılığı diğer çocuklardan çok daha yüksek.

Bilim insanları, ergenlik döneminde akıllı telefon ve sosyal medya kullanımının, kişi 23 yaşına geldiğinde paranoya, sanrılar, halüsinasyonlar ve ‘tuhaf fikirler‘ ile bağlantılı olduğunu buldu.

Ancak araştırmacılar, aslında sorunun nedeninin teknolojinin kendisi olmayabileceğini ve bir çocuğun bu cihazlara olan bağımlılığının, onun zaten akıl hastalığına karşı savunmasız olduğuna dair bir uyarı olabileceğini söyledi.

JAMA Psikiyatri dergisinde yayınlanan araştırmanın ekibi şunları anlattı:

‘Yüksek medya kullanımı ve zihinsel sağlık sorunları, ebeveynlerin zihinsel sağlık sorunları, yalnızlık, zorbalık ve ebeveyn-çocuk ilişki sorunları gibi risk faktörlerini paylaşıyor gibi görünüyor.’

Çalışma, 1997 ve 1998 doğumlu 2.120 Kanadalı’nın medya alışkanlıklarını ve psikotik deneyimlerini inceledi. Bilgisayar kullanımını büyük ölçüde azaltanların, diğer kişisel deneyimler dikkate alındıktan sonra bile yetişkinlikte hâlâ daha sık psikotik deneyimler yaşadıklarını buldu.

Depresyonla da güçlü ilişkisi var

Ayrıca internet kullanımının, video oyunları veya televizyon izlemekten ziyade depresyonla daha güçlü bir şekilde ilişkili olduğu belirtildi. Bu arada oyun, duygusal düzenlemeyi ve sosyal becerilerin gelişimini TV gibi ‘pasif’ teknoloji türlerinden daha fazla destekleyebilir.

Araştırmacılar, klinisyenlerin, teknolojiyi suçlamadan önce, psikotik deneyimler yaşayan gadget bağımlısı bir gencin neden bağımlı hale geldiğini düşünmeleri gerektiğini tavsiye etti.

Erken bir işaret

Oxford Üniversitesi’nden Dr Simona Skripkauskaite ise araştırma sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

‘Ergenlik döneminde yüksek dijital teknoloji kullanımı, daha sonraki zihinsel sağlık sorunlarının nedeni olmaktan ziyade erken bir işareti olabilir.’

Uzmanların dijital teknolojiyi ‘tüm çağdaş sorunların temel nedeni’ olarak görmekten ‘uzaklaştıklarını’ da sözlerine ekledi: ‘Önceden var olan kişisel koşullar genellikle hem artan medya kullanımının hem de zihinsel sağlık sorunlarının altında yatmaktadır.’

Gençlerin yarısı sosyal medya bağımlısı

Bu yılın başlarında 18.000 aileyi takip eden Milenyum Kohort Çalışması, İngiliz gençlerin neredeyse yarısının sosyal medyaya bağımlı hissettiğini ortaya çıkardı.

King’s College London tarafından yapılan son araştırma, üç kişiden birinin klinik akıllı telefon bağımlılığı kriterlerini karşıladığı sonucuna vardı. Bağımlılar telefonlarında ne kadar süre harcayacakları konusundaki kontrollerini kaybedebilir, cihazlarına erişemedikleri zaman sıkıntıya girebilir ve hayatlarının diğer anlamlı kısımlarını ihmal edebilirler.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.