Demansı unutkanlıklar başlamadan 9 yıl önce teşhis eden test geliştirildi

Bilim insanları demansı hastalık ortaya çıkmadan dokuz yıl önce tespit edebilecek bir test geliştirdi.

Demansı unutkanlıklar başlamadan 9 yıl önce teşhis eden test geliştirildi
Yayınlama: 09.06.2024
Düzenleme: 08.06.2024 22:46
A+
A-

Bilim insanları, demansı tanıdan dokuz yıl öncesine kadar yüzde 80 doğrulukla tahmin edebilen, türünün ilk örneği olan bir test geliştirdi.

Uzmanlar, bulguların demansın önde gelen nedeni olan Alzheimer için bir testin ‘birkaç yıl içinde’ hazır olabileceği anlamına geldiğini umuyor. Londra Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar , yöntemlerinin, bu durum için yaygın olarak kullanılan iki teşhis aracı olan hafıza testlerinden veya beyin küçülmesi ölçümlerinden daha iyi olduğunu iddia etti.

Testleri, beyin “boş modda”yken beyin taramalarını kullanıyor; bu, zihnin herhangi bir özel göreve odaklanmadığı bir terimdir.

Bu tekniğin, demans riski taşıyan kişileri tespit ederek ve semptomlar ortaya çıkmadan önce onları tedavi ederek ‘muazzam bir klinik boşluğu doldurma potansiyeline’ sahip olduğunu söylediler.

Bulgular Nature Mental Health dergisinde yayınlandı.

Bir kaç yıl içinde kullanılabilecek

Manchester Üniversitesi’nde biyokimya uzmanı olan ve araştırmaya dahil olmayan Profesör Andrew Doig, bulguların Alzheimer için erken tahmin testinin sadece ‘birkaç yıl’ uzakta olabileceği anlamına gelebileceğini söyledi.

Doig, “Demans karmaşık bir durum ve bunu doğru bir şekilde teşhis edebilecek basit bir test bulmamız pek mümkün değil. Ancak birkaç yıl içinde, kan testi ve ardından görüntüleme gibi yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanarak orta yaşlı insanlarda demansı rutin olarak test edeceğimize inanmak için iyi bir neden var” dedi.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.