Çin menşeli otomobillerden ek gümrük vergisi alınacak

Ticaret Bakanlığı, yerli üretimin iç pazardaki payının artırılması ve korunması amacıyla, yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek için yeni bir adım atıyor. Buna göre, Çin Halk Cumhuriyeti menşeli konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillere ek gümrük vergisi uygulanacak.

Çin menşeli otomobillerden ek gümrük vergisi alınacak
Yayınlama: 08.06.2024
Düzenleme: 08.06.2024 10:36
A+
A-

Ticaret Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti menşeli konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerin ithalatına yönelik yeni bir düzenleme hakkında açıklama yaptı. Bakanlık, Çin menşeli bu otomobillere ek gümrük vergisi getirilmesine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Çin menşeli otomobillerin ithalatında “İthalat değerinin yüzde 40’ı veya 7.000 ABD Doları/adet hangisi yüksekse” o oranda ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu adım, yerli üretimin iç pazardaki payını artırmak ve korumak amacıyla atıldı.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre;

İthalat Rejimi Kararı ve eklerinde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığının korunması, yerli üretimin Pazar payının korunması, yurtiçine yatırımların özendirilmesi ve cari açığın düşürülmesi amaçları doğrultusunda gerekli düzenlemeler ilgili kurumlar ile istişare içerisinde yapılmaktadır.

Bu kapsamda, Avrupa Birliği üyesi ve Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığımız ülkeler haricindeki ülkelerden gerçekleştirilen bazı eşyaların ithalatında gümrük vergisi ile beraber ilave gümrük vergisi (İGV) uygulanmakta olup, tatbik edilen ilave gümrük vergileri ekonomik ve ticari hayattaki gelişmeler ve sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak güncellenmektedir.

Bu meyanda, yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 7 Haziran 2024 tarihli ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerinin Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında “İthalat değerinin %40’ı veya 7.000 ABD Dolar/adetin yüksek olanı uygulanır” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştır.

Ticaret Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye ve uygulamaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.