Boğmaca salgını geri mi dönüyor? 5 bebek hayatını kaybetti

Boğmaca salgını geri mi dönüyor? 5 bebek hayatını kaybetti
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

İngiltere boğmaca ölümleriyle mücadele ediyor. Ebeveynleri korkutan boğmaca salgınında beş yeni doğan bebek öldü.

Sağlık şefleri, Kovid karantinalarının İngiltere’de eşi benzeri görülmemiş boğmaca salgınını körüklediğini söylüyor; bu salgından kurtulmak çok zor olduğu için ‘100 günlük öksürük’ olarak anılıyor.

2024’te neredeyse 3.000 vaka kaydedildi; bu sayı, 2023’ün tamamında görülen seviyelerin üç katı. Sürekli büyüyen salgın, on yıldan fazla bir sürenin en büyüğü olma yolunda ilerliyor.

Hepsi 3 aylıktan küçük 5 bebek öldü

Bu yıl şu ana kadar beş bebek öldü. Hepsi üç aylıktan küçüktü.

Pandeminin ardından aşılama oranları da düştü; uzmanlar bu eğilimi artan aşı şüpheciliğine bağlıyor.

Milyonlarca kişinin hayatını kurtardığı kanıtlanmış olsa da, Kovid aşılarının potansiyel olarak ciddi komplikasyonlarla bağlantısı var.

Pandemi sırasındaki talimatların da aşıya olan güveni zedelemesinden korkuluyor. İngilizlerin çifte darbe almadıkları sürece yurt dışına seyahat etmeleri fiilen yasaklanmıştı. Bakım çalışanları da tam aşı olmadıkları takdirde işlerini kaybettiler.

Yetkililer aşı oranlarını umutsuzca artırmaya çalışıyor ve anne adaylarına aşı yaptırmaları için yalvarıyor. Boğmaca öksürüğü kızamık kadar bulaşıcıdır.

Bebekleri, yaşamlarının ilk birkaç ayında, en savunmasız oldukları dönemde ve kendi aşılarını almadan önce korur.
Londra’nın bazı bölgelerinde hamile kadınların sadece dörtte biri 16 ila 32 hafta arasında boğmaca aşısı yaptırıyor. Başkentin diğer bölgelerinde ve Birmingham’da oranlar yarının altındadır.

İngiltere’de 2012 yılında hamilelik aşısının uygulamaya konulmasından önce her yıl düzinelerce bebek ölüyordu.

O tarihten 2023’e kadar sadece 21 ölüm kaydedildi. Annelerinin ikisi dışında hepsi aşılanmamıştı.

Hepsi aşısız çıktı

MailOnline, 2024’te ölen beş bebeğin annelerinin ikisinin aşısız olduğunu öğreniyor.

Bebeklere hayatlarının ilk birkaç ayında sunulan altısı bir arada aşının alımı da tüm zamanların en düşük seviyesinde.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi- NHS rakamlarına göre, 2022/23’te 1. doğum günlerine kadar yalnızca yüzde 91,8’i tamamen aşılanmıştı.

Boğmacaya ve difteri ve çocuk felci gibi diğer ciddi hastalıklara karşı korunmak için bebeklere sekiz, 12 ve 16 haftalıkken üç doz altısı bir arada aşı yapılıyor.

Üç yaşını doldurduktan sonra okul öncesi destek programı sunulur.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı danışman Epidemiyolog Dr Gayatri Amirthalingam şunları söyledi: ‘Aşılama, boğmacaya karşı en iyi savunma olmaya devam ediyor ve hamile kadınların ve küçük bebeklerin aşılarını doğru zamanda almaları hayati önem taşıyor. Boğmaca her yaştan insanı etkileyebilir ancak çok küçük bebekler için son derece ciddi olabilir. Düşüncelerimiz ve başsağlığı dileklerimiz, bebeklerini trajik bir şekilde kaybeden ailelerle birliktedir.’

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.