Boğmaca nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir?

Boğmaca nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir?
Yayınlama: 10.05.2024
Düzenleme: 10.05.2024 11:47
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

İngiltere’de artan boğmaca vakaları ve ölüm haberleri endişe yaratmaya başladı. Yüzyılın başında ölümlü bir salgın hastalık olan boğmaca yeniden mi uyanıyor sorusu dünyanın gündeminde. Peki boğmaca nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir? Biz siz okurlarımız için boğmaca hakkında bilmeniz gerekenleri bu haberde derledik.

Boğmaca nedir?

Tıbbi olarak boğmaca olarak bilinen bakteriyel göğüs enfeksiyonu genellikle üç aşamadan geçer; ilki büyük ölçüde soğuk algınlığına benzer . Hastalar daha sonra birkaç hafta boyunca devam eden kronik bir öksürükle baş başa kalabilirler. Uzmanlar, iki haftadan uzun süredir devam eden inatçı öksürüğü olan herkesin doktora başvurmasını öneriyor.

Londra’daki Mayo Clinic Healthcare’de yönetici sağlık pratisyeni olan Dr. Safia Debar şunları söyledi: ‘Özellikle uyuşukluk ve ateş gibi semptomlarınız varsa veya boğmacalı biriyle temas halindeyseniz kesinlikle tıbbi yardım alın.’

Bu arada, Southampton Üniversitesi’nde küresel sağlık alanında kıdemli araştırma görevlisi olan Dr. Michael Head şunları söyledi: ‘Boğmacanın yaklaşık iki ila üç haftalık çok uzun bir bulaşıcı dönemi olabilir; enfekte bir kişinin hastalığı bulaştırabildiği dönem. bakterileri başkalarına aktarır. Dolayısıyla, insanların karışması, bulaşmanın meydana gelmesi ve bebek gibi savunmasız bir bireyin enfeksiyonunun olması için pek çok fırsat olabilir.’

Boğmacanın belirtileri nelerdir?

Sağlık yetkilileri, enfeksiyonun başlangıçta soğuk algınlığından ayırt edilmesinin zor olduğu, ilk belirtilerin genellikle burun akıntısı ve boğaz ağrısı olduğu konusunda uyardı. Ancak yaklaşık bir hafta sonra, hastalar dakikalarca süren öksürük nöbetleri yaşayabilir, öksürdükten sonra nefes almakta zorlanabilir ve öksürükler arasında ‘boğmaca’ sesi çıkarabilirler. Tıbbi olarak bilindiği şekliyle boğmacanın diğer belirtileri arasında kusmaya neden olabilecek kalın bir mukus ortaya çıkması yer alır. Küçük çocuklar nefes almada zorluk nedeniyle maviye veya griye dönerken, yetişkinlerin yüzü kızarabilir.

Boğmaca öldürür mü?

Altı aydan küçük çocukların çoğu, beyin şişmesi ve kasılma riskleri nedeniyle boğmacaya yakalandıktan sonra hastaneye kaldırılmayı gerektirir. Üç aydan küçük olanların yüzde bir ila üçü hastalıktan ölüyor.

Gençlerde ve yetişkinlerde ciddi boğmaca vakaları, öksürük nöbetlerinin yoğunluğu nedeniyle zatürreye , bayılmaya ve hatta kaburga kırıklarına bile yol açabilir.

Boğmaca öksürüğünü nasıl tedavi edersiniz?

Doktorlar genellikle bir kişinin Bordetella pertussis bakterisi ile enfekte olup olmadığını görmek için boğazdan örnek alır.

Boğmaca üç hafta içinde tespit edilirse tedavi olarak antibiyotik dağıtabilirler .

Bununla birlikte, eğer bir kişi enfeksiyona daha uzun süre maruz kaldıysa, antibiyotikler iyileşmeyi hızlandırmayacaktır.

Sağlık uzmanları, bol bol dinlenerek, sıvı tüketerek ve öksürüğü hafifletmek için serin bir nemlendirici kullanarak semptomları yönetmeye odaklanmanızı öneriyor.

İbuprofen veya parasetamol gibi ağrı kesiciler de rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Boğmaca önlenebilir mi?

Boğmaca çok bulaşıcı olduğu için uzmanlar, hastalığa sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız antibiyotik tedavisi devreye girerken en az beş gün boyunca kendinizi izole etmenizi öneriyor.

Ancak en etkili önlenebilir önlem aşı olmaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.