Birinin psikopat olabileceğini gösteren yaygın sürücü alışkanlıkları

Birinin psikopat olabileceğini gösteren yaygın sürücü alışkanlıkları
Yayınlama: 15.05.2024
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde işe giderseniz bazen yollar tamamen psikopatlarla dolu gibi görünebilir.

Ancak bilim insanları artık yaygın bir araba kullanma alışkanlığının olduğunu ve bunun birinin aslında psikopat olduğunun işareti olabileceğini belirledi.

Regensburg Üniversitesi’nden araştırmacılar, psikopatik özellikler ile direksiyon başında cep telefonunuzu kullanmak arasında anlamlı bir ilişki buldu.

Karanlık kişilik özellikleri (Makyavelizm, narsisizm ve psikopati) açısından yüksek düzeyde teste tabi tutulan sürücülerin telefonlarını kullanma olasılıkları çok daha yüksekti ve bu konuda kendilerini daha az suçlu hissediyorlardı.

Çalışma aynı zamanda yüksek düzeyde psikopatiye sahip sürücülerin son 12 ay içinde trafik suçu işleme olasılığının ortalamanın üçte biri kadar daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

989 Alman sürücü incelendi

Araştırmada araştırmacılar, birden beşe kadar bir ölçekte sıralanan üç karanlık üçlü kişilik özelliğinin her birini test etmek için anketlere katılan 989 Alman sürücüden veri topladı.

Anket, katılımcıların yüzde 61’inin araç kullanırken en azından ara sıra akıllı telefonlarını kullandığını itiraf ettiğini ortaya çıkardı.

Ancak araştırmacılar, üç karanlık üçlü özelliğinden herhangi biri için daha yüksek puanların, araba kullanırken artan telefon kullanımıyla bağlantılı olduğunu keşfettiler.

Araştırmacılar, PLOS One’da yayınlanan makalelerinde şunu yazıyor: ‘Dolayısıyla, Karanlık Üçlü kişiliğine sahip kişiler, araç kullanırken telefonlarını daha sık kullanma eğiliminde oluyorlar.’

Narsisizm ve psikopati açısından daha yüksek puanlara sahip sürücülerin sorunlu sürüş davranışları nedeniyle kendilerini suçlu hissetme olasılıkları da daha düşüktü.

Genellikle manipülatif davranışlarla bağlantılı bir kişilik özelliği olan Makyavelizm konusunda yüksek puan alanların, telefon kullanımlarını gizlemeye çalışma olasılıkları daha yüksekti.

Araştırmacılar ayrıca psikopatik özelliklerin, birinin trafik suçu işleyip işlemeyeceğinin iyi bir göstergesi olduğunu buldu.

Araştırmacılar, minimum psikopati puanı bir olan birinin son 12 ay içinde araba kullanma suçu işleme olasılığının yüzde 9,89 olduğunu tahmin ediyor.

Ortalama düzeyde psikopatiye sahip birinin araba kullanma suçu işleme olasılığı yüzde 24’tür.

Bu, araştırmacılar tarafından ölçülen en yüksek puan olan 4,33’lük psikopati puanı için yüzde 56 şansa yükseliyor.

Telefonun aşırı kullanımının etkileri

Katılımcılar ayrıca, telefonların yaşamın diğer alanlarını olumsuz yönde etkileyecek kadar aşırı kullanımı anlamına gelen sorunlu akıllı telefon kullanımı (PSU) açısından da test edildi.

Araştırmacılar, bu olgunun şaşırtıcı derecede yaygın olabileceğini, bir ankete yanıt verenlerin yüzde 50’sinin akıllı telefon olmadan yaşayamayacaklarını söylediğini belirtiyor.

Araştırmacılar, diğer kişilik özelliklerinden bağımsız olarak PSU’nun, araç kullanırken telefon kullanımının en güçlü belirleyicisi olduğunu buldu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.