Aşı yaptırma oranları hızla düşüyor!

Aşı yaptırma oranları hızla düşüyor!
Yayınlama: 14.05.2024
A+
A-

MUSTAFA BAYGIN/ ÖZEL HABER

İngiltere’de artan boğmaca vakaları yeni salgın tartışmasını tetikledi. Ülkede Kovid-19 sonrası yeni doğan aşılama oranlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Şimdiden boğmacadan ölen bebek sayısı 6’ya ulaştı ve bu ölümler birbiri ardına yaşandı. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Daily Mail’in yazarlarından Martin Scurr, ülkede aşılanma oranlarında yaşanan düşüşü ve oluşturduğu tehlikeyi bugünkü köşesine taşıdı. İşte Martin Scurr’un o yazısından sizin için derlediğimiz bölümler…

“Geçen hafta, 70’li yaşlarındaki bir kadın olan eski bir hastam, yeni (ilkbahar) Kovid-19 aşı aşıları hakkında fikrimi sormak için aradı. Bu arada, birkaç haftadır kendisini rahatsız eden bir öksürükten bahsetti. Birkaç soru daha sorduktan sonra boğmaca kontrolü için doktorunuza başvurmasını önerdim.

Daha sonraki testler bu tanıyı doğruladı.

Boğmacayı küçük çocuklarla ilişkilendirme eğiliminde olsak da, bu olay her yaştan vakanın giderek yaygınlaştığı tablosunu daha da güçlendiriyor ki bu da endişe verici.

Bu hastalık o kadar bulaşıcı ki, aileden bir üyenin enfekte olması durumunda hane halkının yüzde 90’ı hastalığa yakalanıyor.

Küçük bebeklerde ölümcül olabilir

Aşı olamayacak kadar küçük olan iki aydan küçük bebekler için ise ölümcül olabilir .

Ancak, rahatsız edici bir şekilde, rutin çocukluk aşılarını yaptıran çocukların sayısı azalıyor; aynı şekilde (yeni doğanlarını koruyan) aşıyı alan hamile kadınların sayısı da azalıyor.

Bu, genç bir aileye bakan herkes için gerçekten çok endişe verici zamanlarda yaşadığımız anlamına geliyor.”

Kaynak: Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.