10 saatlik bir ameliyatla ayak parmağı, eline nakledildi

10 saatlik bir ameliyatla ayak parmağı, eline nakledildi
Yayınlama: 15.05.2024
A+
A-

Bir fabrikanın ekstrüzyon bölümünde paketlemeci olarak çalışan Tarık Kuzu, 2022 yılının Kasım ayında, henüz 25 yaşındayken gece mesaisindeyken iş kazası geçirdi. Havalandırma filtresine ufak bir plastik parça kaçtığını, onu çıkarmaya çalışırken elini makinenin içerisine soktuğunu ve geri çekemediğini anlatan Kuzu, “Beni hemen en yakın hastaneye kaldırdılar. İlk gittiğimiz hastanede doktor 2 parmağım durmasına rağmen elimin tamamını kesmek zorunda kalacağını dile getirdi. Ardından beni Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’ne getirdiler” diye konuştu.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’ne geldiğinde Dr. Serdar Düzgün’ün kendisini muayene ettiğini ve kendisine moral verdiğini anlatan Tarık Kuzu, “Doktor babama elimin fotoğrafını göstermiş. Babam orada el diye bir şey görmediğini söyledi bana. Ben de elimin üst kemiklerinin olmadığını hatırlıyorum. Bir süre elime hiç bakamadım” dedi.

2 parmağa protez takılacak

25 gün Anadolu Sağlık Merkezi’nde yattığını anlatan Kuzu, “O dönemde üst üste çok sık ameliyat oldum. Serdar Hoca bana o dönemde çok moral verdi. Mikrocerrahi yöntemiyle toplamda 12 kez ameliyat oldum. Dizimden de parça aldılar ele eklediler. Ayak baş parmağının yanındaki ikinci parmağı baş parmak olarak elime naklettiler. Burada sinirler tek tek dikildi. Ayağıma bakınca eksik bir parmak yok gibi duruyor, eksik bir parmak olduğunu anlamak için saymanız lazım. Hatta ameliyattan sonra ‘Hocam hangisini aldınız’ diye espiri bile yaptım. Yani benim şu anda baş parmağım, işaret parmağım ve serçe parmağım var. Orta ve yüzük parmağım yok. 2 parmağım içinse ten uyumuyla orantılı olan protezler var, bunlara bakacağım. Görüntü amaçlı onları takacağım. İşaret, serçe ve baş parmak en değerli olan parmaklar. Zaten baş parmak yüzde 60’ıdır elin. Çünkü baş parmakla her şey yapılabilir. Baş parmak ve işaret parmakla birlikte bir şeyler kaldırabilir” açıklamasında bulundu.

Herkes engelli adayı

Tedavi süreci boyunca insanların konuşurken sürekli acıyarak eline baktığını dile getiren Tarık Kuzu, “Beni insanlar çok etkiledi. Bizim insanımız ah ah, vah vah yapmayı çok seviyor. Kendi çevremden de öyle tepkiler aldım. İnsanlar benimle konuşurken yüzüme değil elime bakıyorlardı, o yüzden ben hep elimi kaçırmaya, saklamaya çalışıyordum. Psikolojik olarak zorlandım, psikolojik destek aldım, ama başta eşim olmak üzere tüm ailem ve iş arkadaşlarım hep yanımdaydı. O çok iyi hissettirdi bana” dedi.

Gebze Belediyesi Ampute Futbol Takımı’na gitmek istediğini paylaşan Kuzu, “Kulübü ziyaret ettim, çok sıcak karşılandım. Kimisinin bacakları yoktu, kimisinin doğuştan iki parmağı vardı, kimisinin parmakları var ama eli gelişmemişti… Ampute Futbol Takımı’nda insanlar bana ‘Normal böyle şeyler, takılma, motivasyonunu yüksek tut’ gibi cümlelerle destek oldular. Ben arkadaşlarımla buluştuğumda elimi hep masanın altında tutardım, saklardım sonra bir gün, aldığım bu destek sayesinde elimi masanın üstünde bıraktım ve masadaki insanların yüzüne hiç bakmadım. Elime baksalar da insanları umursamamaya başladım. Çünkü utanılacak bir şey yapmadım, bu herkesin başına gelebilecek bir şey. ‘Hepimiz bir engelli adayıyız’ derler, çok doğru. Yolda arabayla giderken insanın başına ne geleceği belli olmaz” dedi.

Elimi kullanabilecek olmam beni mutlu ediyor

Şu anda hareket ettirebildiği bir baş parmağı olduğunu dile getiren Tarık Kuzu, “Bundan sonra elimi kullanabileceğimi biliyorum ve bu beni mutlu ediyor. İlk doğduğu zamanlar çocuğumu tutmakta zorlanıyordum ama şimdi baş parmağım var ve ben bunu daha da güçlendirip çocuğumu tutabileceğim. Kaybettiğim bir şeyin hüznü vardı, kaybettiğim parmağımın yerine yeniden bir parmak geldi, içimde bunun sevinci var. Ameliyatlarımı gerçekleştiren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları Dr. Serdar Düzgün ve Prof. Dr. Haluk Duman’a, ayrıca, uyguladığı fizik tedavi sayesinde elimi daha iyi kullanabilmemi sağlayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı’ya ne kadar teşekkür etsem az” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.