Yanıp kavrulan Türkiye için tedirgin eden açıklama: Sıcak havalar 45 dereceyi görecek! İşte il il sıcaklık tahminleri…

Haziran ayıyla birlikte ciddi sıcaklık artışları yaşıyor. Cezayir’den gelen sıcak hava dalgası, Marmara ve batı bölgelerinde çöl sıcaklıklarını beraberinde getiriyor. Uzmanlardan gelen uyarılara göre cuma gününe kadar etkili olacak sıcak hava dalgası ile hafta içinde termometreler 40-45 dereceyi gösterecek.

Yanıp kavrulan Türkiye için tedirgin eden açıklama: Sıcak havalar 45 dereceyi görecek! İşte il il sıcaklık tahminleri…
Yayınlama: 10.06.2024
Düzenleme: 10.06.2024 19:11
A+
A-

Türkiye, yaz aylarının başlamasıyla birlikte artan sıcaklıklarla mücadele ediyor. Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’den gelen sıcak hava dalgası, ülkemize doğru hareket ederek Marmara ve Batı bölgelerimizde çöl sıcaklıklarını getirecek. Bu sıcak hava dalgasının etkilerini özellikle cuma gününe kadar hissedeceğiz.

Sıcaklıklar rekor seviyelere ulaşacak

Meteoroloji uzmanları, Cezayir’den gelen sıcak hava dalgasının hafta boyunca etkili olacağını ve özellikle Marmara ile Ege bölgelerinde termometrelerin 40-45 dereceyi göstereceğini belirtiyor. İstanbul’da gölgede 38 dereceye kadar çıkacak olan sıcaklık, Bursa ve Edirne’de 40 dereceyi, İzmir’de 40 dereceyi, Aydın’da 44 dereceyi, Antalya’da ise 40 dereceyi bulacak. Başkent Ankara’da sıcaklıkların 36-37 dereceye ulaşması bekleniyor.

Meteoroloji uzmanı Dilek Çalışkan, “Bu hafta sıcaklıklar geçen haftakinden daha yüksek değerlere ulaşacak. Çarşamba günü İstanbul’da gölgede 38 dereceyi bulabilir. Bursa ve Edirne 40, İzmir 40, Aydın 44, Antalya 40 dereceyi görecek. Ankara 36-37 derece olacak.” diyerek vatandaşları uyardı.

Kurban Bayramı’nda hava nasıl olacak?

Kurban Bayramı’nda Batı bölgelerinde sıcaklıkların düşeceği, ancak Doğu bölgelerinde artış göstereceği öngörülüyor. Çalışkan, “Bu hafta Batı bölgeler daha sıcak olacak, bayramda ise doğu bölgeler daha sıcak olacak. Cuma gününe kadar etkili olacak bu sıcak hava dalgası, cumartesi ve pazar günleri sıcaklıklarda düşüş bekliyoruz, hatta İstanbul’da yağış bile olabilir.” dedi.

Marmara Bölgesi

Salı günü İstanbul 35, Bursa 39 derece olacak. Çarşamba günü ise Edirne ve Balıkesir 40, Çanakkale 35, Sakarya 39 dereceyi görecek. Çarşamba günü aşırı sıcaklarla birlikte termometrelerin bazı ilçelerde 40 dereceyi aşabileceği belirtiliyor.

İç Anadolu bölgesi

İç Anadolu’da cumaya kadar yağış beklenmiyor. Eskişehir 36, Konya 33, Kayseri 31, Sivas 30 derece olacak. En sıcak günlerin perşembe ve cuma olacağı tahmin ediliyor.

Ege Bölgesi

Sıcak hava dalgasından en fazla etkilenecek bölge olan Ege’de, dışarı çıkmamak için zorunlu olmadıkça dikkatli olunmalı. Manisa 43, Denizli 41, Aydın 42, Muğla 39, Kütahya 35, Bodrum 40 derece olacak. Çarşamba ve perşembe günleri iç kesimlerde sıcaklıklar 45 dereceye ulaşacak.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz’de Kahramanmaraş 38, Adana ve Isparta 36, Hatay 32 derece olacak. Haftanın ikinci yarısında bölge daha da ısınacak ve perşembeden itibaren Adana’da 43-44 derece ölçülebilir.

Karadeniz Bölgesi

Sıcak havadan Karadeniz’in batı kesimleri daha fazla etkilenecek. Düzce 36, Bolu 35, Zonguldak 32 derece olacak. Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt’ta kuvvetli sağanak geçişi devam edecek. Samsun 27, Trabzon 25 derece olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.