Volvolar çok daha sağlamlaşıyor! Kimse Volvo’ya çarpmak istemeyecek

Volvolar çok daha sağlamlaşıyor! Kimse Volvo’ya çarpmak istemeyecek
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Sağlamlığı ile nam salan Volvo, mega-döküm teknolojisiyle birlikte artık daha sağlam olacak. Volvo, 2026’da piyasaya sürmeyi planladığı yeni nesil elektrikli araçlarının üretimine entegre edecek. Bu yeni yaklaşım, verimliliği artıracak ve gelecekteki araç tasarımı ve üretim süreçlerinde daha fazla esneklik sağlayacak.

Volvo, ana üretim tesislerinden olan İsveç’teki Torslanda fabrikasında, yeni nesil elektrikli araçları için mega-döküm teknolojisini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Marka, teknik detayları henüz açıklamasa da bu adımın, mevcut platformların geliştirilmesiyle oluşturulacak SPA3 platformunun planlanan tanıtımıyla ilişkili olacağı belirtiliyor. Bu platform, Volvo’nun üçüncü nesil özel elektrikli otomobillerinin temelini oluşturacak.

Volvo Strateji ve Program Yönetimi Başkanı Erik Severinson, yeni platformun hangi modelde kullanılacağını henüz açıklamasa da, “2030’a kadar tamamen elektrikli olma taahhüdümüz var. O zamana kadar tüm müşterilerimize elektrikli seçenekler sunmak için ürün portföyümüzü tamamen yenilememiz gerekiyor. Bu da 2030’a kadar birçok yeni araç gerektiriyor” dedi.

Markanın elektrikli araç serisindeki eksikliği doldurmak için odakta EX60 bulunuyor. Bu model, mevcut en çok satan XC60’ın yanında yer alacak ve 2025’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Mega-Döküm teknolojisi

Volvo commences production of V90 - Autofreaks.com

Mega-döküm, eritilmiş metalin kalıba dökülerek tek bir parça halinde büyük otomobil bileşenlerinin üretilmesini içeriyor. Bu süreç, bir platformun büyük bölümlerinin tek parça halinde üretilmesini sağlarken, çok sayıda küçük parçayı üretip birbirine monte etme gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Tesla’nın halihazırda kullandığı bu teknik, Toyota’nın da gelecekteki modellerinde kullanılacak.

Volvo, mega-döküm tekniğini ilk olarak yeni nesil modellerinin arka zemin bölümlerini tek bir alüminyum parça olarak üretmek için kullanacak. Bu yeni yaklaşım, önceki 100 parçayı tek bir bileşenle değiştirecek ve arka zemin bölümündeki kaynaklı eklem sayısını %84 azaltırken ağırlığı da yaklaşık %50 azaltacak.

Üretim ve çevresel avantajlar

Volvo'dan Corona virüs kararı | Ekonomi Haberleri

Volvo’nun Araç Platformu Baş Mimar Mikael Fermér, bu sürecin firmanın üretim yaklaşımını devrimleştireceğini belirtti. Fermér, “Mega-döküm parçalarının şekli, kalıplar adapte edilerek kolayca değiştirilebiliyor. Bu da bir platforma neredeyse sınırsız bir ömür sağlıyor” dedi. Bu esneklik, yeni araç türlerinin daha hızlı geliştirilmesine olanak tanıyor.

Mega-dökümün diğer avantajları arasında CO2 emisyonlarında büyük düşüşler yer alıyor. Üretimdeki karbon ayak izi azaltılırken, dış tedarikçilerden parça getirme ihtiyacı da ortadan kalkıyor. Malzeme kullanımını da artıran bu teknikle, artan alüminyum kolayca eritilerek tekrar kullanılabiliyor.

Volvo, ilk aşamada kalite kontrol için yeni preslenmiş alüminyum kullanacak, ancak gelecekte geri dönüştürülmüş metal ya da önceden eritilmiş alüminyum getirmeyi de değerlendirmekte.

Torslanda ve yeni fabrika planları

Volvo Cars İsveç'te fabrika ve ofislerini yeniden açtı - Araba Haberleri

Volvo’nun Torslanda’daki yeni mega-döküm tesisi, fabrikayı gelecekteki elektrikli araç üretimine hazırlamak için planlanan 800 milyon sterlinlik büyük bir yatırımın parçası. Firma ayrıca, ortağı Northvolt ile bitişikteki yeni bir üretim tesisinde üretilecek hücreleri kullanarak pil paketleri monte edecek bir pil montaj tesisi de açacak.

Volvo ayrıca mega-döküm teknolojisini Slovakya’da inşa edilen yeni fabrikada kullanmayı planlıyor ve ihtiyaç halinde diğer küresel tesislerinde de uygulamayı düşünüyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.