Türkiye geçen yıl 2 bin 200 çeşit tarım ürünü ihraç etti

Türkiye geçen yıl 2 bin 200 çeşit tarım ürünü ihraç etti
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve sektör temsilcileri, Bakanlık’ta bir araya geldiler.

Bakan Yumaklı, yapılan değerlendirmede, ülkenin gıda arz güvenliğinin teminatı olarak gördükleri hububat, bakliyat ve yağlı tohumlu bitkiler sektörünün gelişiminin stratejik önem taşıdığını belirtti. Yumaklı, sektör temsilcileriyle istişareye büyük önem verdiklerini vurgulayarak, tarımda planlı üretime geçmek için önemli düzenlemeler yapıldığını ifade etti. Tarımsal üretimde planlama, işlenmeyen arazilerin değerlendirilmesi, kayıt altına alınması ve sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması gibi konuların üzerinde durulduğunu belirtti.

Geçen yıl bitkisel üretimin 137 milyon tona ulaştığını ve bu rakamın Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, bu çalışmaların sahaya yansımasıyla bu rakamların daha da artacağına inandığını dile getirdi. Sözleşmeli üretimin, tarımsal üretimin planlanmasında önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Yumaklı, bunun üretim kapasitesini artıracağını ve sektöre olumlu etkileri olacağını ifade etti.

Türkiye’nin tarım ürünü ihracatçısı olarak önemli bir konumda olduğunu söyleyen Bakan Yumaklı, geçen yıl 2 bin 200 çeşit tarım ürününün 212 ülke ve bölgeye ihraç edildiğini belirtti. Tarım müşavirleri atanması ve ihracatçıların hizmetine sunulması gibi adımların atıldığını dile getirerek, sektördeki gelişmeleri analiz etmek ve etkin politikalar belirlemek için çalıştıklarını ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.