Temiz bir şehir için dedektife ihtiyaç yok!

Yayınlama: 02.07.2024
A+
A-

Her şehir için gerekli midir, bunu bilmem gerçekten güç ancak Adana’nın özellikle daha temiz bir şehir olması açısından gönüllü şehir dedektiflerinin gerekli olduğu kanısındayım (!)

Geçenlerde Adana’ya gelen bir turist kafilesi içindeki kişinin Büyüksaat ve çevresi için kullandığı “çok temiz değil” sözüne takıldım kaldım. Sakarya’dan bir grup yerli turisti Adana’ya getirdiğini, yemek için gittiği bir kebapçının çevresindeki hoş olmayan görüntülerden pek mutlu olmadığını söyledi.

Özellikle çevre konusunda Adana’nın durumunu biliyorum, sözlerine her ne kadar takılsam da söyledikleri ne derece doğru diye çevremi gözlemlemeye başladım bir süre. Sabah saatlerinde pırıl pırıl gördüğünüz şehir merkezindeki bir yer, havaların aşırı sıcak olmasından mıdır, yoksa ‘şehir kültürü’ eksikliğinden mi kaynaklı anlamakta zorluk çektiğimiz şekilde öğle saatlerinde adeta ‘çöp yığınına’ dönebiliyor. Adımlamaya başladığım yerlerde gördüğüm manzaralar beni şehrin temizliği konusunda gerçekten düşündürmeye başladı.

Büyükşehirleri temiz tutmak da temizlik çalışması da kolay iş değil mutlaka. Adana gibi nüfusu neredeyse Suriyeli sığınmacılarla 3 milyonu bulan bir şehirde hele hiç kolay değil. Soracak olsanız, yüzlerce işçi gece-gündüz çalışıp cadde ve sokakları temizliyor, çöpleri topluyor. Gelin görün ki bu kadar çalışma, şehir dışından gelenlerin “Adana’yı temizlik konusunda iyi görmedim” sözleriyle anında yerle yeksan olabiliyor.

Temizlik konusunda, çocuklardan gençlere, kadınlardan erkeklere anlayacağınız herkese büyük iş düşüyor. Elinizdeki bir sigara izmaritini veya ağzınızdaki bir sakızı yere atmamakla başlayabilirsiniz örneğin… İnancım odur ki insan çevresini ne kadar temiz tutarsa, o şehir o kadar güzelleşir.

Kaldırımları temiz, caddeleri tertemiz, bulvarları pırıl pırıl “Tertemiz bir Adana”yı ancak el birliği ile ortaya çıkarmak mümkün. Bu iş yalnızca yerel yönetimlerin temizlik kadrolarını hınca hınç doldurmaktan değil, halka bu konuda “bilinç” de kazandırmaktan geçmiyor mu sizce?

Şehir dedektifliğine gelince; herkes kendi dedektifi olursa ortada ne temizlik ne düzensizlik ne başka bir sorun kalır…

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.