TAG otoyolu çile yolu oldu

Ülkemizin ana ulaşım arterlerinden olan Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz’i İç Anadolu üzerinden tüm Türkiye’ye bağlayan Tarsus Adana Gaziantep (TAG) otoyolunda artık trafik, İstanbul trafiğini aratmıyor.

Yayınlama: 28.06.2024
A+
A-

TAG otoyolu artık kentin trafiğini kaldırmıyor. Her gün Mersin’den Adana’ya gelen biri olarak otoyoldaki havalimanı kavşağına gelinceye kadarki bir süreyi, buradan büyükşehir belediyesinin yanındaki ofisime ulaşmak için harcıyorum. Yani Mersin’den Adana’ya gelirken şehir değiştirerek 70 km’lik alandaki süreyi, 10 km’yi bulmayan bir mesafede harcamak zorunda kalıyorum.

Diğer yandan Adana merkezde oturup özellikle organize sanayi bölgesinde çalışan ve bu yolu kullanan binlerce insan da her sabah işe giderken yer yer bir saati aşan sürelerde trafik çilesi ile boğuşuyor. Bu yetmezmiş gibi İncirlik ile Adana Hacı Sabancı OSB arasındaki kısımda yol yapım çalışması nedeniyle bugünlerde yolun bir kısmı kapatılarak trafik diğer istikametten kontrollü olarak verilmekte. Yol trafiğe kapatılmış ama herhangi bir çalışma yapıldığı da görünmüyor. Yollarda bakım çalışması yapılması kaçınılmaz ancak bu çalışmaların “planlı” bir şekilde günün en yoğun saatlerinden araç trafiğinin azaldığı gece saatlerine aktarılması gerekmez mi?

Kentlerimizin yaşanabilir şehirler arasında yer almasını istiyorsak insanlarımızın bir yerden bir yere sorunsuz bir şekilde ve sürede ulaşımlarını sağlamak zorundayız. Bu çerçevede, Adana Hacı Sabancı OSB’de çalışan binlerce insanın işe gidip gelirken saatlerce trafik çilesi ile boğuşmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Bu insanların işlerine ve evlerine daha huzurlu bir şekilde gidiş gelişlerinin sağlanması gerek aile huzurları gerek ise işteki verimlilikleri açısından da olumlu sonuçlar doğuracaktır.

TAG otoyolunda trafik yaratan bir diğer önemli konu da Mersin gişelerine varmadan polis noktasında yapılan uygulamadan kaynaklanmakta. Burada otoyol dubalarla bölünerek tek şeride indirilmektedir. Trafik kontrolü yapılacağı zamanlarda bu uygulama gayet doğaldır ve olmalıdır da. Ancak polis kontrolü olmadığı zamanlarda dubalar kaldırılmamakta, 7 gün 24 saat esasına göre trafiğin akışı bu şekilde sürmekte. Özellikle yaz aylarında Mersin yönünde akşam saatlerinde ciddi bir trafik akışının olduğu düşünülürse bu durumun yarattığı trafik çilesi daha iyi anlaşılacaktır.

TAG otoyolu artan trafiği kaldırmadığı gibi kontrol noktaları ve bakım çalışmaları yüzünden bu yolu kullanan binlerce araç sürücüsü trafik ile boğuşmakta ve trafikte geçirilen bu süre zarfında hem ciddi zaman kayıplarına yol açılmakta hem de bu sürede harcanan akaryakıta ödenen dövizler düşünüldüğünde acil bir çözüm bulunmasını gerektirmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.