“Öğretmenlerin tamamı kadrolu olmalı”

Adana’da eğitim-öğretim ve bilim hizmetleri alanında yetkili sendika yeniden Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) oldu. Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, öğretmenlerin tamamının kadrolu olması gerektiğine...

“Öğretmenlerin tamamı kadrolu olmalı”
Yayınlama: 29.05.2024
A+
A-

Adana’da eğitim-öğretim ve bilim hizmetleri alanında yetkili sendika yeniden Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) oldu. Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, öğretmenlerin tamamının kadrolu olması gerektiğine işaret ederek, “Ücretli, sözleşmeli ve değişik adlar altında adlandırılmayı doğru bulmuyoruz.” dedi.

Adana Öğretmenevi’nde gazetecilerle bir araya gelen Mehmet Sezer, sendikanın yetki bayrağını 10 yıldan bu yana elinde bulundurduğunu belirterek, 2023 yılı Ekim ayında bir ayda 771 üye kaydıyla da Türkiye rekoru kırdıklarını ifade etti.

10 yıl önce 5 bin 900 olan üye sayısını 12 bine taşıdıklarını aktaran Sezer, Adana’da 30 binin üzerinde eğitimcinin bulunduğunu anımsatarak, özel sektörde düşük maaşla çalışmak zorunda kalan öğretmenleri de sendikalarına çağırdı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM’ye sevk edildiğini de hatırlatan Sezer, eksiklerin tamamlanacağına inandığını, bu kapsamda özelikle eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi ile ilgili teklifin de önemli olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin tamamının kadrolu olması gerektiğine işaret eden Sezer, “Ücretli, sözleşmeli ve değişik adlar altında adlandırılmayı doğru bulmuyoruz. Bu hususun düzeltilmesi gerektiğini söylemeye ısrarla devam edeceğiz. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile sadece devlette çalışanlara değil özel sektörde çalışanlar için de bir kanun çerçevesi çizilmeli.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümü kutlayan Sezer, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşanan saldırıların bir an önce sonlandırılmasını istedi. Sezer, şunları kaydetti: “Bir yerde bir haksızlık varsa, bir zulüm varsa, bir soykırım varsa buradan tüm insanlığın buna karşı çıkması lazım. Bu dünyanın neresinde olursa olsun böyledir ama bu 21. yüzyılda, iletişim çağında, sosyal medyanın revaçta olduğu bir dönemde bu kadar herkesin gözünün içine baka baka Amerika’nın ya da İngiltere’nin, diğer bazı ülkelerin ısrarla destek vermesini kınıyoruz.”

Kaynak: ZİYA İPEK/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.