Mevduatta parası olanlar dikkat! Faiz oranları düşüyor!

Son haftalarda mevduat faizlerindeki aşağı yönlü seyir sürüyor. Mevduat faizlerinin gerilediği bu dönemde ekonomist Muhammet Bayram, vatandaşlara ‘vade seçimi’ uyarısında bulundu, “Yüksek kazanç için son fırsat” dedi. Peki şu anda 1 milyon TL’nin aylık getirisi ne kadar? İşte detaylar…

Mevduatta parası olanlar dikkat! Faiz oranları düşüyor!
Yayınlama: 08.06.2024
A+
A-

Bankalarda mevduat faiz oranlarında düşüş eğilimi sürüyor. Bankalarda ortalama faiz oranları yüzde 50-53 civarında… Bazı bankalar ise mevduat faizi yüzde 50’nin de altında… Peki faizlerdeki düşüşün nedeni ne? Faizlerin gerilediği bu dönemde vade seçimi nasıl olmalı?

‘Yüksek kazanç için son fırsat’

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye konuşan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, “Yüksek kazanç için son fırsat” dedi. Ekonomist Bayram, şunları söyledi:

“Bankalarda mevduat faiz oranlarında düşüş eğilimi sürüyor. Şu anda faiz oranları yüzde 50-53 civarında. Bazı bankalarda yüzde 50’nin bir miktar altına inmiş durumda.

Faizler neden düşüyor?

Faizlerdeki düşüş eğilimi likidite bolluğu nedeniyle Merkez Bankası’nın piyasadan depo alım ihalesi ile para çekilmeye başlamış olmasıdır. Şu anda bankalar Merkez Bankası’nın ‘zorlamasıyla’ mevduat toplamaya çalışmıyor. Ancak Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) dönüş hedefi hala sürüyor.

Politika faizi yüzde 50’ler civarında. Mevduat faizlerinin de politika faizi çerçevesinde şekillenmesi ekonomi yönetiminin istediği bir durumdur. Merkez Bankası’nın bankalara gecelik borç alıp verme durumu var. Bu faizler üzerinden bir borç alıp verme durumu söz konusu. Bankalar kendi maliyetlerini düşünmek için faizleri geri çekiyor.

Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalardan dolayı faiz düşüşü devam edecektir diyebiliriz. Enflasyonist ortam devam ederse ve politika faizi yükselirse bu durumda mevduat faizleri de yükselebilir. Şu anda bankalarda yüzde 49 ile yüzde 53 arasında mevduat faizi söz konusu.

Mevduat faizlerinde düşüş devam edecek mi?

Evet, faizlerde düşüş sürebilir. Merkez Bankası’nın atacağı adımlar önemli. Gecelik borç alıp verme faizleri gerilerse faizler bir miktar daha geri gelebilir.

1 milyon lirası olan aylık ne kadar faiz alıyor?

Şu anda 1 milyon TL’nin stopaj düşürüldükten sonra aylık net getirisi yüzde 50 faiz oranı ve 32 gün vade üzerinden hesaplanırsa, 40 bin TL civarında. Eğer yüzde 52 faiz oranı üzerinden hesaplanırsa net getiri 42 bin TL seviyesinde. Bankalarda mevduat faizlerinin 32 günlük getirisi 50 bin TL’ye kadar dayanmıştı. O dönemde vatandaşlar paralarını uzun vadede faize bağlamış olsaydı çok daha fazla getiri elde edeceklerdi.

Mevduatta vade seçimi nasıl yapılmalı?

Şu anda getiriler 40 bin TL’ye kadar düştü. Bileşik faizden yararlanarak parasını tekrar faizde değerlendirenler var. Uzun vadeli bir seçim yapmak daha mantıklı.

Son fırsat mı?

Dövizi bozdurup TL’ye geçip, faiz getirisi elde etmek için şu anda son fırsat diyebiliriz. Döviziniz varsa TL mevduata koymak daha mantıklı. Döviz seçimden itibaren yatay seyrini sürdürüyor. Dövizde şu anda bir getiri yok. Enflasyona karşı getiri erimiş durumda.

Mevduatta doğru banka nasıl seçilir?

Vatandaşlar fiziki olarak bankaları gezip fiyat alıp ona göre paralarını bağlamalılar. Bankaya para yatırıyorsanız bankanın size açacağı limit, kullandıracağı kredi ve faiz oranı daha yüksek olacaktır. O yüzden en fazla işlem yaptığınız bankaya mevduatı yatırabilirsiniz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.