Meteoroloji’den 13 ile sarı kod uyarısı: Yağmur başlıyor…

Meteoroloji’den 13 ile sarı kod uyarısı: Yağmur başlıyor…
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni hava durumu raporunda peş peşe uyarılarda bulundu. İstanbul, İzmir, Antalya dahil 13 il için sarı kodlu alarm verildi. Bu illerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 10 Mayıs’a ilişkin hava durumu raporunu yayımladı. İstanbul, İzmir ve Antalya dahil 13 il için sarı kodlu alarm verilirken megakent için uyarılar gelmeye devam ediyor. İstanbul Valiliği de İstanbul ve çevresinde beklenen fırtına ve toz taşınımına ilişkin uyarı yaptı. Fırtınanın bu sabah başlayıp cumartesi öğle saatlerinde etkisini yitirmesi bekleniyor. Valiliğin meteoroloji uzmanlarının tahminlerine dayanarak yaptığı uyarılara göre, Marmara’da rüzgarın, cuma öğle saatlerinde doğu ve kuzeydoğudan fırtına şeklinde esmesi, cumartesi günü öğle saatlerinde de etkisini kaybetmesi bekleniyor. Tahminlere göre beklenen toz taşınımının pazar sabah saatlerinde sona erecek.

Bugün hava nasıl olacak?

Meteoroloji’nin son tahminlerine göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve batısı, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Elazığ, Van ve Hakkari çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yurt genelinde toz taşınımı bekleniyor.

Sarı kodlu uyarı verilen iller

Antalya, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Edirne, Hakkari, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Muğla, Tekirdağ, Van.

Sarı kodlu uyarı nedir?

Hava durumu potansiyel tehlike taşır. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunması gerekir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.