Meksika’da sıcak hava dalgası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 155’e çıktı

Meksika’da yılbaşından bu yana etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 155’e çıktı. Kavurucu sıcakların 5 Ekim’e kadar devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Meksika’da sıcak hava dalgası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 155’e çıktı
Yayınlama: 21.06.2024
A+
A-

Meksika’da aşırı sıcak hava dalgası, yılbaşından bu yana ülkede etkisini artırarak ciddi can kayıplarına yol açtı. Ülke genelinde sıcaklıkların 45 dereceyi aşmasıyla, özellikle Veracruz, Tabasco, Tamaulipas, Nuevo Leon ve San Luis Potosi eyaletlerinde durum daha da vahim hale geldi. Bu süreçte, toplam 155 kişi aşırı sıcaklar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Sağlık Sekreterliği, 13-18 Haziran tarihleri arasında 30 kişinin yüksek sıcaklıklara bağlı olarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Basında yer alan bilgilere göre, yaklaşık 2 bin 567 kişi güneş çarpması nedeniyle hastanelere başvurdu.

Ayrıca, bazı bölgelerde buharlaşma oranının hızla artması barajlardaki su seviyelerinin kritik seviyelere düşmesine neden oldu. Ulusal Meteoroloji Servisi, 9 Haziran’da ülke genelinde yeni bir sıcak hava dalgasının etkili olacağını belirterek, kronik hastalara belirli saatlerde dışarı çıkmamaları yönünde tavsiyede bulundu. Kavurucu sıcakların 5 Ekim’e kadar devam edeceği bildirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.