Maliye pos cihazlarıyla yapılan işlemleri inceleme altına alacak!

Maliye pos cihazlarıyla yapılan işlemleri inceleme altına alacak!
Yayınlama: 11.05.2024
Düzenleme: 11.05.2024 12:13
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit ettiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, işletmelerde kullanılan POS cihazlarından elde edilen tahsilat tutarlarının beyan edilip edilmediğini denetlediğini belirtti. Yapılan analiz çalışmaları sonucunda vergi kayıp ve kaçağına işaret eden işletmelerin denetimlerine başlandığını ifade eden Şimşek, şu bilgileri paylaştı:

  • Vergi mükellefi olmadığı halde POS cihazlarına sahip olan ve bu cihazlar üzerinden kayıt dışı hasılat elde eden 2,320 kişi tespit edildi. Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisinden kaçırdığı belirlendi.
  • Mükellefiyeti olan 1,342 kişinin ise POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyan etmediği veya eksik beyan ettiği tespit edildi.
  • Bu denetimler sonucunda toplamda 3,662 kişi tespit edilerek, bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı.

Şimşek, söz konusu kişilerin vergi daireleri tarafından izaha davet edildiğini ve bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin vergi beyannameleri alındığını belirtti. Bu süreçte 18,500 vergi beyannamesinin alındığını ve kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesinin sağlandığını açıkladı.

Bu çalışmalar neticesinde 1.5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğini de vurgulayan Şimşek, benzer bir çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.