Kelliğin sonu mu? Bilim dünyası saç dökülmesinin nedenini buldu

Kelleğin sonu mu? Bilim dünyası saç dökülmesinin nedenini buldu. En son araştırma sonuçları kelleşmeyi tamamen bitirecek tedaviler için umut ışığı olarak görülüyor.

Kelliğin sonu mu? Bilim dünyası saç dökülmesinin nedenini buldu
Yayınlama: 23.06.2024
A+
A-

Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılar, beklenmedik bir şekilde, bir laboratuvar deneyinde, bir ilacı, insan saç derisindeki saç foliküllerini artırıp artırmadığını görmek için test ederken keşfettiler. Analiz, entegre stres tepkisi (ISR) adı verilen bir mekanizmanın aşırı aktif hale getirilmesinin saç büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

Bu tepki önemlidir, çünkü hücrelerin stres altında olduklarında düzenli aktiviteleri frenlemelerine, uyum sağlamak ve stresle başa çıkmak için kısmen hareketsiz hale gelmelerine olanak tanır.

Bir folikül hücresi, örneğin yaşlandıkça ve uygun şekilde saç üretemez hale geldikçe strese girebilir, bu da büyümeyi yavaşlatır.

Ancak ISR aşırı aktif hale getirilirse hücrelerin ölmesine neden olabilir ve sağlıklı saç büyümesini tamamen durdurabilir.

Ekip, sonuç olarak ISR’nin aşırı aktivasyonunu durdurmanın bir yolunu bulmanın saç dökülmesini önleyecek bir tedaviye yol açabileceğini söyledi.

Saç dökülmesi, orta yaşa geldiklerinde erkeklerin yaklaşık yüzde 85’ini etkiler ve kadınların neredeyse yarısı 70 yaşına gelindiğinde bu durumdan muzdariptir, ancak çok az tedavi vardır.

Manchester ekibi şimdi ISR’nin saç folikülleri üzerindeki etkisini daha iyi anlamayı ve saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerdeki aktivitesini incelemeyi amaçlıyor ve saçların incelmesi nedeniyle sorun yaşayanlar için daha iyi ilaç seçenekleri bulmayı umuyor

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.