İlk ölüm gerçekleşti! DSÖ’den “Hazır olun yeni pandemi geliyor” uyarısı…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika’da kuş gribinin bir türü olan A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölümcül vakayı doğruladı. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Hazır olun yeni pandemi geliyor ve bu sadece an meselesi” şeklinde uyarılarda bulundu.

İlk ölüm gerçekleşti! DSÖ’den “Hazır olun yeni pandemi geliyor” uyarısı…
Yayınlama: 06.06.2024
Düzenleme: 06.06.2024 11:31
A+
A-

DSÖ’nün açıklamasına göre, 59 yaşındaki bir hastanın ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti. Bu ölüm, A(H5N2) varyantından kaynaklanan ilk insan ölümü olarak kaydedildi.

A(H5N2) varyantı genellikle kuşlar arasında görülse de nadiren insanlara bulaşır. Ancak bu ölüm vakası, virüsün insanlar üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişeleri artırdı. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Hazır olun yeni pandemi geliyor ve bu sadece an meselesi” diyerek risklere dikkat çekti.

Bu vakada virüse maruz kalmanın kaynağı henüz bilinmiyor ancak Meksika’daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün tespit edildiği rapor edildi.

Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre, A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeline sahip olduğu belirtilirken, DSÖ mevcut bilgilere dayanarak genel nüfusa yönelik riski “düşük” olarak değerlendiriyor.

H5N2 virüsü, genellikle yüksek ateş, nefes darlığı, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları, ishal ve mide bulantısı gibi belirtilere yol açar.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.