Hekim ve sağlık çalışanları vergide adalet istiyor!

Hekim ve sağlık çalışanları vergide adalet istiyor!
Yayınlama: 15.05.2024
A+
A-

ZİYA İPEK – ÖZEL HABER

Adana’da hekim ve sağlık çalışanları, Orhan Taç Aile Sağlığı Merkezi önünde gerçekleştirdikleri açıklama ile vergide adalet istedi.

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Erhan Özeren, burada yaptığı konuşmada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Vergide adaleti güçlendirdik” diyerek sağlık çalışanlarından yüksek vergi kesintisi yapmaya devam ettiğini söyledi. Özeren, çalışanların her ay ücretlerinden kesilen yüksek vergiler yüzünden artan enflasyon karşısında her geçen gün fakirleştiklerini aktararak, “Sadece 2021 yılında başlatılan kur korumalı hesaplardan kazanılan paralardan bile vergi almayan, gelire göre vergi adaletsizliği yaratan hükumetin yeni tasarruf paketi inandırıcı olamıyor.” ifadelerini kullandı.

Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda yüzde 35’e varan vergi kesintilerine son verilmesini, ücretlerden yapılan vergi kesintilerinin her ay sabit ve en fazla yüzde 15 oranında olmasını istediklerini aktaran Özeren, şöyle konuştu:

“11 haftadır yürüttüğümüz Çarşamba eylemlerini sonuç alana dek süresiz sürdüreceğimizi buradan bir kez daha bildiriyoruz. Maliye Bakanı Şimşek’ten yanıtlaması için on birinci eylem haftamızda sorularımızı yineliyoruz: Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadele sonuç alınana dek sürecek. Bu mücadeleye mağdur olan çalışanları ve halkımızı Çarşamba eylemlerimize davet ediyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.