Diyette dondurma yenir mi? Yanıt diyetisyenlerden

Diyetisyenler, dondurmanın özellikle besin değeri düşük diğer tatlılarla karşılaştırıldığında şaşırtıcı sağlık yararları olduğunu söylüyor .

Diyette dondurma yenir mi? Yanıt diyetisyenlerden
Yayınlama: 10.07.2024
Düzenleme: 10.07.2024 12:31
A+
A-

Bir su bardağının üçte ikisi kadar sütlü dondurma, kemikleri ve kasları güçlü tutan kalsiyum açısından iyi bir kaynaktır.

Ayrıca markaya bağlı olarak bazı dondurmalar porsiyon başına yaklaşık altı gram protein sağlıyor ki bu da bir yumurtadaki miktara eşit. Protein ve orta düzeyde yağın birleşimi aynı zamanda şekerin kana salınımını yavaşlatır ve bu da diyabetle bağlantılı kan şekerindeki ani artışları önler .

Örneğin, şekerli atıştırmalıklar hemen hemen hiç protein veya lif içermez. Bunların üçü de karbonhidratların kana emilimini geciktirir. Zamanla, tekrarlayan kan şekeri yükselmeleri tip 2 diyabet ve kalp hastalığına yol açabilir. Ancak iyi bir dondurma diyet sırasında diğer tatlı alternatiflere oranla çok daha iyi bir seçenek olabilir. Tabi porsiyon kontrolü, doğru dondurma yemek ve yeme sıklığını azaltmak kaydıyla.

Sürekli tüketilmesi önerilmiyor

Dondurmada, kan şekerindeki artış şeker tüketiminden daha düşük olsa da yine de orta düzeydedir ve zamanla hasara yol açabilir. Tek bir porsiyon ayrıca bir yetişkinin önerilen günlük şeker alımının üçte ikisini içerir. Ve çoğu insan sadece bir porsiyonla yetinmez.

Diyetisyen Shelley Balls ise Yahoo Life’a yaptığı açıklamada dondurmanın diğer besin değeri düşük tatlılara göre daha üstün olduğunu söyledi. Bir su bardağının üçte ikisi kadar sütlü dondurmanın, günlük önerilen kalsiyum miktarının yaklaşık yüzde 12’sini içerdiğine dikkat çekti.

‘Kalsiyum, beslenme düzeninde genellikle yeterince tüketilmeyen bir besin maddesidir, bu nedenle tatlı bir şeyler yemeye karar verdiğimizde bunun aynı zamanda bazı besinsel faydalar da sağlayabilmesi harika bir haber’ dedi.

Diyetisyen Stephanie Van’t Zelfden, yaptığı açıklamada, orta düzeyde yağ ve proteinin birleşiminin onu diyabet hastaları için iyi bir seçenek haline getirdiğini söyledi.

Yağ ve proteini şekerle birleştirmenin ‘şerbet gibi düşük yağlı tatlılar yediğinizde görebileceğiniz kan şekeri yükselmelerini azalttığını’ söyledi.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.