Dijital dönüşümde en çok eleman ihtiyacı duyulan meslekler belli oldu

Dijital dönüşümde en çok eleman ihtiyacı duyulan meslekler belli oldu
Yayınlama: 10.05.2024
Düzenleme: 10.05.2024 12:43
A+
A-

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) yaptığı araştırmaya göre, dijital dönüşüm alanında en fazla eleman ihtiyacı duyulan meslekler belirlendi. Dijital dönüşümle birlikte istihdamda en fazla azalma beklenen meslekler arasında ise araç kabul görevlisi, grafik tasarım operatörü, reklam ve tasarım elemanı öne çıktı.

İŞKUR, 5 Haziran-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında 86 bin 41 iş yerine soru formu uygulayarak gerçekleştirdiği araştırma ile “Dijital Dönüşüm Kapsamında İşgücü Piyasasının Genel Görünümü Raporu”nu hazırladı.

Bu araştırmada, işverenlerin dijital dönüşüme yaklaşımı, dijital dönüşümün mevcut istihdama ve işverenlere katkısı, bu alanda istihdam azalmasının beklendiği meslekler ve dijital dönüşüm alanında çalışanların meslekleri incelendi.

Araştırmaya göre, işverenlerin %32’si işletmeleri için dijital dönüşümün önemli olduğunu düşünürken, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde bu oran %57,4’e ulaştı.

Kısmi ve vardiyalı çalışmanın olduğu, araştırma geliştirme (AR-GE) ve ihracat faaliyetlerinin yürütüldüğü, yatırım planlayan ve istihdam artışı bekleyen iş yerlerinin dijital dönüşüm araçlarına daha çok ihtiyaç duyduğu belirlendi.

En fazla ihtiyaç duyulan meslekler arasında bilgisayarlı muhasebe elemanı, sosyal medya uzmanı, e-ticaret meslek elemanı, satış danışmanı, bilgisayar mühendisi, yazılım destek uzmanı, grafiker, bilgisayar destekli muhasebe görevlisi, muhasebe meslek elemanı ve makine mühendisi yer aldı.

Dijital dönüşümle istihdamında en fazla azalma beklenen meslekler arasında ise araç kabul görevlisi, grafik tasarım operatörü, reklam ve tasarım elemanı öne çıktı. Bu meslekleri grafik desen çizimi elemanı, halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri elemanı, müşteri hizmetleri görevlisi, müşteri hizmetleri satış ve hizmet yetkilisi, müşteri kabul görevlisi, müşteri temsilcisi ve satış destek personeli takip etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.