Bakan Göktaş duyurdu: Aile ve Gençlik Fonu ödemelerinin tarihi netleşti

Bakan Göktaş duyurdu: Aile ve Gençlik Fonu ödemelerinin tarihi netleşti
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu başvurularının 8 bin 563’e ulaştığını belirterek, “Aile ve Gençlik Fonu’ndan yararlanacak gençlerimize bir müjdeyi vermek istiyorum: Eğitim programlarına katılıp, resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerin kredi ödemelerine 21 Mayıs itibarıyla başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Göktaş, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Aile Şuramızın önerilerini dikkate alarak hazırladığımız Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’nı 15 Mayıs’ta açıklıyoruz” şeklinde konuştu. 15 Mayıs’ın BM tarafından ilan edilen “Uluslararası Aile Günü”nün 30’uncu yıl dönümü olduğuna da dikkati çeken Göktaş, “Özellikle aileyi merkeze alan, bu eylem planını, Türkiye’de ilk defa gerçekleştiriyoruz. 2024-2028 yıllarını, yani önümüzdeki dört yılı kapsıyor. Biz vizyon belgesini ve eylem planını, 16 bakanlık, sivil toplum kuruluşlarımız, akademisyenlerimiz ve 27 kurumla, çok geniş bir katılımla hazırladık. Eylem planı ile aileyi tehdit eden unsurları tespit etmek ve gerekli tedbirleri almak için kurumlar arası işbirliğini güçlendiriyoruz. Bu plan ile ülkemizin bir yandan dinamik nüfusunu korumak ve aile ve evlilik kurumunun güçlendirilmesini amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de nüfusun giderek yaşlandığını, doğurganlık oranının düştüğünü ifade eden Göktaş, “Buradan ilk defa açıklıyorum, doğurganlık oranının en düşük, boşanma oranının ise en yüksek olduğu üç ilimizde birer pilot proje hayata geçireceğiz. Doğurganlık oranının en düşük olduğu Kütahya, Zonguldak ve Karabük ile boşanma oranlarının en fazla olduğu İzmir, Antalya ve Karaman’da sahaya inerek detaylı bir analiz çalışması yapacağız. Bu araştırmalar neticesinde elde edeceğimiz veriler aileye yönelik hizmetlerimize, çalışmalarımıza temel oluşturacak.” dedi.

Deprem bölgesinde pilot uygulaması başlayan Aile ve Gençlik Fonu müracaatları ile projenin uygulanmasındaki son duruma ilişkin soru üzerine Bakan Göktaş, şunları söyledi:

“Bu proje Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonun, gençliğe de verdiği önemin en somut örneklerinden biri. Proje ile evlenecek gençlere yönelik 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteğimiz çok büyük bir ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Biz projenin pilot uygulamasını deprem bölgesi olan Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da gerçekleştirdik. En çok başvuruyu da Hatay’dan aldık. Bugün itibarıyla fona başvuran 8 bin 563 çiftimiz var. Bugüne kadar şartları sağlayan 2 bin 13 gencimize evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizi verdik. İnceleme süreci diğer başvurular için de devam ediyor. Fondan yararlanacak gençlerimize de aslında bir müjdeyi de vermek istiyorum: Eğitim programlarına katılıp, resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerin kredi ödemelerine 21 Mayıs itibarıyla başlıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”

“Gönül Elçileri projesinde 2012’ye kadar 500 olan koruyucu aile yanındaki çocuk sayısının bugün itibarıyla 10 bin 168’e yükselttik.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.