Apple’dan büyük hamle: ChatGPT artık cihazlarda!

Apple, uzun süredir beklenen yapay zeka stratejisini pazartesi günü düzenlenen geliştiriciler konferansında açıkladı. Bu stratejiye göre şirket, geliştirdiği yapay zeka teknolojisini Siri’ye entegre etmeyi ve OpenAI’ın yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi cihazlarına getirmeyi planlıyor.

Apple’dan büyük hamle: ChatGPT artık cihazlarda!
Yayınlama: 11.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 09:20
A+
A-

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un da katıldığı iki saatlik sunumda, Siri’nin mesajlar, e-postalar, takvim ve diğer uygulamalarla nasıl entegre olacağı gösterildi. Siri, e-posta yazabilecek ve duruma göre yazının tonunu değiştirebilecek.

Bu kişiselleştirilmiş yapay zeka teknolojisini geliştiren birime Apple Intelligence adı veriliyor.

Ancak yatırımcıların, Apple’ın Microsoft’un liderlik ettiği yapay zeka teknolojisinde daha büyük adımlar atmasını beklemeleri, Apple hisselerinin yüzde 2 düşmesine yol açtı. Teknoloji araştırma şirketi Forrester’dan analist Dipanjan Chatterjee, Reuters’a yaptığı açıklamada, Apple Intelligence’ın kullanıcılarını küçük ama anlamlı şekilde memnun ettiğini, ancak rakiplerinin seviyesine ulaşamadığını söyledi. Apple hisseleri, diğer büyük teknoloji şirketlerine benzer şekilde bu yıl yüzde 13 yükseldi. Apple, rakipleri Microsoft ve Google’ın aksine gizliliği ve kullanıcı güvenliğini merkeze koyacağını vurguladı.

Ancak Tesla CEO’su Elon Musk, bu konuda farklı düşünüyor. X platformunun sahibi Musk, yaptığı açıklamada, Apple’ın OpenAI’ı sistemine dahil etmesi durumunda, şirket cihazlarının Apple ürünlerine erişimine izin vermeyeceğini belirtti. Musk, bunun kabul edilemez bir güvenlik açığı olacağını öne sürerek, “Apple’ın kendi yapay zekasını üretememesi çok saçma, sanki OpenAI güvenlik ve gizliliği sağlayabilecekmiş gibi” dedi.

Apple’ın iş modeli hala iPhone satışlarına dayanıyor, ancak bu yapay zeka adımının yakın zamanda satışları artırması beklenmiyor.

Konferansta tanıtılan yenilikler, cihazlara yazılım güncellemesiyle gelecek ve iPhone 15 Pro ile başlayan son modellerde yer alacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.